Druhá polovina března znamenala zatím pro index VIX nejhlubší propad v jeho dvacetileté historii. Od 16. března odepsal index strachu 39,1 %, v průběhu pátku byla tato ztráta dokonce 42 %. Analytici se ale přou o to, jak si takový vývoj na indexu VIX vyložit.

Index VIX byl na současných úrovních (17,91 bodu) naposledy v polovině února, letošních maxim naopak dosáhl 16. března, kdy v obavách o budoucí vývoj v Libyi a Japonsku vzrostl na úroveň 29,4 bodu.

Investoři vnímají index VIX jako jeden z nejvhodnějších indikátorů případné budoucí paniky na trzích, proto se mu ostatně také říká index strachu. Nejvyšších hodnot dosáhl v obavách z dopadů finanční krize 24. října 2008, kdy vystoupal na 89,53 bodu. Předkrizová maxima přitom ležela jen na 38 bodech (srpen 2002).

 

Warren Buffett, americký investor, obchodník a filantrop

Kdysi velmi dávno představil Sir Isaac Newton své geniální dílo, tři pohybové zákony. S talentem na investování to ale nebyla u Isaaca žádná sláva. 'Můžu vypočítat pohyb hvězd, ale ne šílenství lidí,' vysvětloval neuchopitelnost světa investic Newton. Pokud by se ale nebál ztráty, mohl Isaac snadno objevit čtvrtý pohybový zákon, který by mohl znít přibližně takto: „Návratnost investice klesá, jakmile výkyvy na trhu rostou."

Zdroj: wikinvest.com

Vysoká hodnota indexu VIX = obavy o velké změny na trhu

Zjednodušeně se dá situace na finančních trzích označit za rizikovou, pokud index překročí hladinu 30 až 35 bodů. Podle průzkumu CXO Advisory Group provedeného na datech z let 1995 až 2005, následovala po většině případů extrémně vysokých hodnot indexu i významná změna na bodové hodnotě indexu S&P 500.

VIX je ale stále jen jedním z nástrojů technické analýzy. Stejně jako ostatní podobné instrumenty má i své nedostatky. Například už zmíněné hladiny, které jsou obecně vnímány jako extrémní, se v čase a v závislosti na konkrétních fundamentech mění. Změna trendu na trzích už byla v historii indexu několikrát spojena s prolomením například 25bodové hranice.

VIX vznikl na počátku devadesátých let. Původním podkladovým aktivem mu bylo 8 nejobchodovanějších put a call opcí na index S&P 100. Současná metodologie výpočtu indexu pochází z roku 2003. VIX zobrazuje očekávané výkyvy na finančních trzích pro následujících 30 dní.