Nepokoje na Blízkém východě a severu Afriky i nadále výrazně ovlivňují ceny ropy. Ta v úterý posunula svoje dvouapůlleté maximum, když během dne futures na severomořskou ropu Brent vystoupaly až na 121,42 dolaru, nejvyšší úroveň od srpna 2008. Ceny ropy tak navázaly na svůj růst z minulého týdne.

A růstu cen nemusí být konec, což potvrzují i slova bývalého ministra ropného průmyslu Saúdské Arábie šajcha Zakí Jamáního. Ten v úterý prohlásil, že pokud by nepokoje na Blízkém východě a v zemích severní Afriky zasáhly také jeho zemi, barel ropy může zdražit na 200 až 300 dolarů.

"Neočekávám to, ale kdo čekal, že se něco podobného stane v Tunisku," řekl ex-ministr s narážkou na události z přelomu roku, který se podepsal na růstu cen ropy.

Saúdská Arábie je naprosto klíčovým producentem ropy, z ropného kartelu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na ni připadá celá třetina objemu vývozu. A právě Saúdská Arábie nyní kryje výpadek zásobování z Libye, kde vývoz ropy spadl kvůli občanské válce prakticky na nulu.

A bude hůře

K růstu cen přispělo také zpoždění, které provází volby v Nigérii. Ta je v Africe klíčovým producentem ropy. Takzvaný spread, tedy rozdíl mezi cenou Brentu a WTI, se tak vyšplhal nad 12 dolarů. Před nedávnem byl sice i vyšší, v březnu se ale z rekordních asi 16 dolarů začal snižovat. Brent v minulosti přitom býval levnější než WTI.

těžba ropyPodle analytika Petra Čermáka ze společnosti Colosseum ale ke zdražení ropy z poslední doby přispěla i zpráva, že právě Saudové stále nedokáží nahradit libyjský výpadek. „Ceny rostou a nic nenasvědčuje tomu, že by tento trend měl skončit,“ domnívá se Čermák.

Mírnou brzdou v růstu cen bylo rozhodnutí čínské centrální banky, která podruhé od počátku roku zvýšila základní úrokové sazby. „To by mohlo zabrzdit růst čínské poptávky po ropě,“ uvedl Paul Harris, analytik Bank of Ireland. Na vývoj ceny ropy to však mělo jen dočasný účinek.

Investoři podle Harrise zohledňují i fakt, že v USA se pomalu ale jistě blíží motoristická sezóna, růst cen ropy i dalších komodit pak podporuje i slábnoucí dolar. Důkazem je, že na rekordních úrovních se drží i cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI), která se pohybuje nad 108 dolary a rovněž zůstává blízko maxima za dva a půl roku.

Návrat do recese

Další růst cen ropy by mohl mít i daleko hlubší dopad, zejména u zemí, které jsou na dovozu ropy závislé. Rizikem je totiž i další ekonomický růst, který s sebou nese vyšší poptávku po energetických surovinách včetně ropy.

"Pokud by cena ropy dosáhla úrovně 150 USD/barel, eurozóna by se mohla vrátit do recese a evropské akciové trhy by mohly odepsat okolo 15 procent," varuje Josef Němý, analytik Komernčí banky. Při extrémním scénáři s cenou ropy 200 dolarů za barel by podle něj mohlo dojít k propadu evropských akcií až o 30 procent.

Luboš Mokráš, analytik České spořitelny počítá s tím, že vysoké ceny ropy vydrží minimálně do pololetí. "Současný stav a historické analogie ukazují spíše na riziko delšího než kratšího trvání nepokojů," podotýká s tím, že podle něj cena ropy do konce roku zpět pod 100 dolarů neklesne.

V celém světě se denně spotřebuje více než 88 milionů barelů ropy a Mezinárodní agentura pro energii (IEA) odhaduje, že poptávka se v letošním roce vyšplhá nad 89 milionů barelů. Saúdská Arábie v průměru těží více než devět milionů barelů ropy denně, celosvětovou poptávku tak uspokojuje z více než desetiny.

Názor analytiků

R. Dohnal, Saxo BankM. Hatlapatka, CyrrusP. Čermák, ColosseumL. Mokráš, Česká spořitelna