Česká spořitelna (ČS) v pondělí podala na realitní společnost ECM Real Estate Investments (ECM) insolvenční návrh a návrh na povolení reorganizace. Vyplývá to z dokumentů v insolvenčním rejstříku i z vyjádření mluvčí ČS Kristýny Havligerové, která podání návrhu potvrdila. Soud požadavku banky vyhověl, zahájil insolvenční řízení a omezil ECM nakládání s majetkem.

Podle dokumentů ECM dluží bance po splatnosti přes sedm milionů korun na úrocích z vydaných dluhopisů. Před splatností spořitelna eviduje u ECM přes 179 milionů jako jistinu z vydaných dluhopisů a z podmíněné pohledávky dalších 7,5 milionu korun.

ECM v problémech

7,217 milionů Kč
Je dluh ECM po splatnosti České spořitelně na úrocích z vydaných dluhopisů

186,5 milionů korun
je celková částka dluhů před splatností, kterou dluž ECM České spořitelně za jistinu z vydaných dluhopisů a z další podmíněné pohledávky

137 milionů Kč
Předčasné splacení dluhopisů ECM REI v této sumě požaduje firma Glancus Investments.

2,75 miliardy Kč
celkový objem dluhopisů ECM REI v polovině loňského roku.

2,57 miliardy Kč
celkový objem bankovních úvěrů ECM REI v polovině loňského roku.

"Podání insolvenčního řízení potvrzuje dlouhotrvající potíže společnosti se splácením závazků. Je možné, že částku ve výši sedmi milionů korun ECM splatí a odvrátí tak další kroky soudu, avšak s nesplacenými pohledávkami se nyní mohou přihlásit další společnosti," uvedl analytik společnosti Atlantik FT Pavel Ryska.

V reakci na tuto zprávu propadly akcie ECM na pražské burze o 10,04 procenta na 73,50 korun. Jednu chvíli ale ubíraly přes 14 procent a byly těsně u hranice 70 korun za akcii.Podle analytika Ondřeje Moravanského ze společnosti Cyrrus lze spíše očekávat další sestupný trend. "U tohoto volatilního titulu nicméně mohou nastat i růstové dny," doplňuje.

"Burza cenných papírů Praha může po konzultaci s ECM a členy burzy rozhodnout o pozastavení obchodování emise," upozornil Ryska.

Moravanský věští ECM smutný osud. "Je pravděpodobné, že se firmě insolvenční řízení nepodaří odvrátit a skončí v likvidaci."

Další závazky

Předseda představenstva ECM REI Milan Janků v reakci uvedl, že nebude komentovat insolvenční řízení až do středy, kdy se sejde vedení firmy a budou také prezentovány výsledky společnosti. Později firma vydala tiskovou zprávu potvrzující středeční jednání představenstva. "Představenstvo nepochybně bude velmi podrobně analyzovat návrh od České spořitelny, a to aby insolvence proběhla v režimu reorganizace společnosti," uvedla ECM.

Banka také upozorňuje, že nejméně pět dalších osob má u ECM splatné pohledávky, a to za dalších nejméně 16,3 milionu korun po splatnosti. "Všechny závazky jsou po splatnosti více jak 3 měsíce," uvádí spořitelna v rejstříku.

Spořitelna uvedla, že další závazky se týkají Uniqa pojišťovny, Volksbank, Asset Management Slovenskej sporiteľně, Conseq Investment Management a Glancus Investments.

Podle analytika Miroslava Adamkoviče z Komerční banky bude mít insolvenční řízení dva hlavní důsledky. "Zaprvé se tím výrazně snižuje šance, že dosud poměrně vstřícní věřitelé firmu opět podrží a schválí její restrukturalizaci v podobě, jakou nastínila jejich prosincová valná hromada. Zadruhé se značně zmenšuje role stávajících akcionářů v případné restrukturalizaci," uvedl analytik.

Reorganizace přípustná

Spořitelna v materiálech uvádí, že insolvenční návrh podala kvůli ochraně celistvosti podniku dlužníka a zajištění nejvyššího možného uspokojení pro věřitele. Podle spořitelny je přípustná reorganizace dlužníka (ECM) podle všech kritérií insolvenčního zákona.

Důvodem byl podle banky fakt, že nedávno jeden z významných věřitelů ECM zesplatnil pohledávky a další věřitel hrozí uplatněním významných nároků v soudním řízení.

Soud rozhodl, že "dlužník je povinen zdržet se nakládání s majetkovou podstatou a majetkem, který do ní může náležet, pokud by mělo jít o podstatné změny ve skladbě, využití, nebo určení tohoto majetku".

GRAF: Vývoj akcií developera ECM za poslední rok

Zdroj: akcie.cz

Firma je v problémech již delší dobu

ECM čelí insolvenčnímu řízení v krátké době po sobě již  podruhé. Poprvé tomu bylo od začátku listopadu 2010, kdy návrh soudu dodala Burzovní společnost pro kapitálový trh. Ta po ECM tímto způsobem požadovala vyplacení úroku z vydaných dluhopisů. Šlo o 234 tisíc korun. Burzovní společnost v půli prosince svůj návrh stáhla a soud insolvenční řízení zastavil.

Adamkovič upozornil, že loni na podzim se firma bránila i poukazem na to, že sídlí v Lucemburku a nikoli v ČR a nespadá tedy do působnosti pražského soudu. "Je možné, že podobný argument použije i nyní. Zvláště pokud se firma rozhodla, že se do středečního zasednutí představenstva nebude ke kauze vyjadřovat," dodává.

Minulý týden také k potížím firmy přispělo, že firma Glancus Investments, patřící do impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, požaduje po ECM REI předčasné splacení korunových dluhopisů v hodnotě 137 milionů korun.

Tuto středu developerská společnost ECM, která stále bojuje o přežití, zveřejní výsledky hospodaření za rok 2010. Firma se dlouhodobě potýká s vysokým zadlužením a připravuje restrukturalizační plán. Na jeho předběžné podobě se společnost dohodla s věřiteli loni na podzim, definitivní podobu by mohla podle analytiků představit při zveřejňování svých loňských hospodářských výsledků právě ve středu.

ECM je známá v Česku hlavně výstavbou výškových budov v Praze na Pankráci. V polovině loňského roku měla ECM REI bankovní úvěry ve výši 105,1 milionu eur. Ve stejné době měla vydané korunové dluhopisy za 31,5 milionu eur a obligace v cizích měnách za 81,1 milionu eur. Hotovost musí developerská firma v posledním roce získávat prodejem klíčových budov a projektů na Pankráci. Před časem se zbavila i budovaného multifunkčního centra v ruské Rjazani a dceřiné firmy spravující nemovitosti.