Maďarsko zřejmě v příštích deseti letech euro nepřijme. Obyvatelé města Šoproň na západě země si už ale domácí měnu forint podkopávají sami. Místní občané, proslulí milovníci vína, platí místo forintu modrým frankem.

Alternativní regionální měny se užívají ve světě již dlouho, aby podpořily likviditu a obchod. V Maďarsku se ale jedná o nový fenomén, neboť země se podobně jako další v regionu střední a východní Evropy pomalu připravuje na příchod jednotné 'euroměny'.

Právě obyvatelé Šoproně, malebného města blízko hranic s Rakouskem, používají mnohem častěji než většina Maďarů euro, ale uvítali i modré franky.

"Viděl jsem bankovky a myslím, že to není hloupý nápad," říká Géza Czene, který pracuje ve vinařství. "Vinaři je přijímají více než ostatní, používají je mezi sebou," dodává.

Modrý frank

Právě vinaři pojmenovali novou měnu podle místního vína. Tomu se modrý frank říká od dob Napoleona Bonaparta, jehož vojáci platili za místní mok s názvem Modrý frank právě franky. A nyní se tedy jméno z minulosti vrátilo.

Tvůrci modrého franku mají velké ambice. "Modrý frank sice nenahradí forint úplně, ale může zabezpečit 15 až 20 procent místních transakcí," říká podnikatel Tamás Perkovacz, předseda neziskového sdružení, které podporuje novou měnu.

"Kvůli současné ekonomické krizi ubylo v oběhu 4 až 5 procent hotovosti. Lidé místo toho více spoří, a to zpomaluje náš růst," vysvětluje Perkovacz.

Nyní jsou v oběhu bankovky v hodnotě zhruba 100 tisíc dolarů (necelých 1,7 milionu korun). Perkovacz si myslí, že na konci roku bude v oběhu až 25krát vyšší částka.

"Na více než čtyřech stovkách míst v Šoproni můžete platit modrým frankem. Jsou do toho zapojené i podniky z Budapešti a z Rakouska," říká s neskrývanou hrdostí. "Na půl tuctu míst v eurozóně můžete platit modrým frankem," dodává Perkovacz.

První překážka, kterou musí nová měna překonat, je dostat se k lidem. Občané musí jít do banky a tam si v kurzu jedna ku jedné vyměnit forinty za modré franky.

Aby obchody přesvědčily zákazníky, nabízejí slevy (většinou 5 až 10 procent) pro lidi, kteří platí modrým frankem. Některé slevy jsou obzvláště výhodné - jeden podlahář například sníží cenu o 35 procent, zaplatíte-li franky.

"Přeháněla bych, kdybych tvrdila, že modrý frank používá hodně lidí. Ale hlavně o víkendech lidé nosí spíše franky. Zdá se, že se to líbí i turistům," říká pekařka Edit Fleischhakkerová.