Výdaje státu na náhradu mezd pracovníků, jejichž zaměstnavatelé se ocitli v insolvenci, dosáhly v prvním čtvrtletí 128,6 milionu korun. To je o o 8,75 procenta, tedy 10,33 milionu korun, více než ve stejném období loňského roku.

Úřad práce v hlavním městě vyplatil na náhradě nevyplácené mzdy zaměstnancům firem přes 19,9 milionu korun. To je téměř 15,5 procenta celkové částky.

Nejméně uhradily úřady práce zaměstnancům za dlužnou mzdu v Libereckém kraji, přes 2,19 milionu korun. Vyplývá to z údajů ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

Nejvíce peněz šlo do ŽOS České Velenice

Pokud jde o podniky, nejvyšší náklady si vyžádala firma ŽOS České Velenice, která je v úpadku od poloviny ledna. Úřad práce na Jindřichohradecku musel jejím pracovníkům zaplatit téměř 10,23 milionu korun.

O náhradu mzdy mohou úřad práce požádat zaměstnanci podniku, který se ocitl v insolvenci a nevyplácí nebo nevyplácel jim plat. Mzdové nároky může zaměstnanec uplatnit nejvýše za tři kalendářní měsíce. Zaměstnanec si může sám vybrat, za které měsíce uplatní mzdové nároky.

Loni stát vyplatil půl miliardy

Za celý loňský rok vyplatil stát na náhradách zaměstnancům firem v insolvenci 497,8 milionu korun. V porovnání s rokem 2009 jde o pokles o 41 procent.

O rok dřív výdaje převýšily 844 milionů korun. Počet firem, za které musely úřady práce mzdy vyplácet, se přitom meziročně zvýšil o 97 firem na celkových 847.

Podle MPSV byl nárůst výdajů dán tím, že se náhrady mezd týkaly v roce 2009 větších podniků, především výrobců skla či porcelánu.