Tuzemské banky ke konci března vydaly již 8,1 milionu platebních karet, meziročně se tak jejich počet zvýšil o více než 600.000. Lidé těmito kartami za tři měsíce letošního roku zaplatili u obchodníků zboží v celková výši 32,6 miliardy korun, o tři miliardy více než ve stejném období loni. Vyplývá to ze čtvrtletních statistik Sdružení pro bankovní karty (SBK). Podíl obchodníků, kteří karty akceptují, dosáhl již 78 procent.

Bezpečnost především

Již polovina všech karet je vybavena čipem. Čipových či hybridních karet, které obsahují čip i magnetický proužek, je tak již více než čtyři miliony. Před rokem jich přitom banky evidovaly necelé tři miliony. Banky tímto krokem již standardně zvyšují zabezpečení karet proti zneužití. Do budoucna by postupně měly být čipem vybaveny všechny platební karty.

Z celkového počtu vydaných karet je převážná většina mezinárodních, s nimiž lze platit i v zahraničí. Ke konci března jich banky vydaly 7,7 milionu, tedy o osm procent více než loni. Tuzemských platebních karet SBK registrují 415.000.

Z bankomatů během tří letošních měsíců lidé vybrali 124,5 miliardy korun. Loni od ledna do března to bylo téměř 110 miliard. Počet bankomatů se ke konci března zvýšil meziročně o 212 na 3126.

Kreditní karty nevydávají jen banky

V Česku v posledních letech zažívají boom kreditní karty, jejichž celkový počet se přiblížil téměř jednomu milionu. Celkem jich banky vydaly 950.000 kusů. Meziročně se jejich počet zvýšil o 42 procent. Češi jimi u obchodníků uhradili zboží a služby za více než dvě miliardy korun.

Celkový počet kreditních karet činí ovšem podle některých odhadů až 2,5 milionu. Jsou v tom ovšem započítány platební karty nejen od bank, ale například i od splátkových společností.

karty_podle_znacek.gif

Na tuzemskému trhu stále převládají karty debetní, které jsou vydávané k bankovnímu účtu a nedovolují příliš přečerpat zůstatek. Kreditní karty, jež umožňují půjčovat si peníze, naopak dominují v Evropě a hlavně v USA.