Tak třeba u našich německých sousedů si můžete výhodně pořídit auto. Škoda Octavia 1,6 MPI Classic se u nás prodává od 459 900 korun. V Německu však lze stejný model pořídit v přepočtu o 50 tisíc levněji. Za podobnou cenu pořídíte octavii i v Polsku, Slovensku nebo v Litvě.

Poslední dobou se pro Čechy stávají spotřebitelským rájem i Spojené státy americké. Vyplatí koupit si tam téměř cokoliv. Například sportovní potřeby vyjdou výrazně levněji. Brusle na lední hokej pro nejnáročnější hráče značky Nike Flexlite 12 tam stojí kolem 300 dolarů, tedy přibližně 4500 korun. U nás je na internetu koupíte za 11 900 korun. A takhle je to skoro se vším. Totéž platí třeba pro automobily a elektroniku. Je s tím sice více starostí, ale i když vezmete v úvahu cenu přepravy přes oceán, vyplatí se to.

Zboží za více než 175 eur na osobu, tedy 4200 korun, musíte na letišti proclít a odvést z něj DPH. I tak je nákup v USA výhodný.

Do Nizozemska jeďte pro tulipány

Pojedete-li do Nizozemska, na některém z mnoha květinových tržišť si nakupte cibulky tulipánů. Přijdou vás na polovinu ceny, kterou byste za ně dali v Česku. "Na trhu v Utrechtu jsem koupila tašku s šedesáti cibulkami pozdně kvetoucích tulipánů za necelých 300 korun. Obzvláště tento druh bych levněji na našem českém trhu nenašla," sděluje své zkušenosti Kateřina Knížková z Brandýsa nad Labem.

Z Nizozemska se vyplatí dovézt také sýr. Ten si ale nekupujte v centru Amsterodamu, tam je drahý.

V Belgii si zajeďte na sever do Antverp. Toto přístavní město je již tradičně spojeno s obchodem s diamanty. "Zásnubní prsten s briliantem jsem tu pořídil téměř o dvě třetiny levněji, než bych dal v pražském klenotnictví," říká Jan Mišík z Prahy.

V Itálii si pořídíte levně motorku

Milovníci šumivého vína prosecco by měli zamířit na italský venkov. Koupí ho tam i několikanásobně levněji než v českých vinotékách. Láhev z benátské oblasti stojí v Česku běžně 300 korun, v malé vinici u Trevisa však přibližně pět eur, což je kolem 120 korun. Ostatně levněji než v tuzemsku koupíte celou řadu vín střední a lepší kvality také v italském supermarketu.

I motocykly a doplňky na ně se prodávají v Itálii až o 20 procent levněji. "Koupil jsem si přilbu na motorku Ducati za 200 eur, tedy necelých 5000 korun, stejnou jsem pak v Praze viděl za 6350 korun," říká Achille Bucci, Ital žijící v Praze.

Přečtěte si více o dopadech silné koruny

Pro Portugalsko typické portské víno nemusíte kupovat nutně mimo centra měst. Levněji jej seženete i v turisticky přitažlivější oblasti Algarve. "Poohlédněte se také po kožených botách, v takové kvalitě je za stejné peníze v Česku určitě neseženete," říká hrdě o své zemi portugalský turista Pedro Ramalho.

Známý, originální a levný je také zdejší porcelán. Kupte jej v jakékoliv dílně, kterých je na portugalském venkově podél silnic bezpočet.

Co výhodně pořídit v sousedních státech

Pokud budete dovolenou trávit na Slovensku, určitě si tam kupte tradiční likér demenovka a sýrové copánky korbáčiky. V Česku tyto produkty určitě levněji nepořídíte.

Zajděte si také do restaurace na brynzové halušky. "Vyjdou vás v přepočtu na 55 českých korun," radí Kamila Marvalová z cestovní kanceláře TIPA tour. V Maďarsku jsou tradičně levné ovoce a zelenina. Kilo jablek Golden delicius vás tam přijde na 20 korun.

"Už pár let jezdím do lázní Harkány a už vím, kde tam dostanu výborné tokajské víno levněji než doma," říká také Karel Schiebel z Mariánských Lázní.

Na dovolené v Turecku nesmíte vynechat návštěvu typického bazaru. Lidé, kteří zemi navštívili, se shodují, že se tam vyplatí koupit zlato. "O ceně určitě smlouvejte, pak se nákup vyplatí," říká Turek Müjdat Sonmez, který pracuje jako turistický průvodce.

Totéž platí i pro kožené bundy, tašky, pásky, kabelky a peněženky. Cenu lze často snížit až na třetinu původní hodnoty. "Z Turecka nesmíte odjet bez nákupu koření na gyros," doplňuje Müjdat Sonmez.

Na Maltě se shánějte po medu, v Andoře po tabáku

Pro Maltu je typický med. Je to jeden z mála produktů, které se na souostroví nemusí dovážet. Ptejte se po něm na ostrově Gozo. Med nebo medový likér je tam opravdu výborný a trochu levnější než na českých tržištích.

V Tunisku se dají koupit krásné ručně tkané koberce. "Při jejich výběru, v chládku tkalcovské dílny v Kairouanu, dostanete silný čaj a platit lze i kartou," říká Vítězslav Háček, který si tam koberec koupil. Stál kolem devíti tisíc korun, podobný by v česku přišel na dvakrát více.

Díky pouhým čtyřem procentům daně z přidané hodnoty je výhodné koupit alkohol a tabákové výrobky v Andoře.

Naopak Francie je pro české turisty poměrně drahá a je tedy těžké tam něco výhodně pořídit. "Snad červené víno můžete někde koupit výhodněji," říká Kamila Němečková, která se právě z Francie vrátila.

Města typická pro nakupování jako Miláno, Paříž, Mnichov, Londýn, Berlín nebo Madrid se vyplatí navštívit v době sezonních výprodejů. Nabídka je obrovská a veliká konkurence tlačí ceny dolů. Třeba kvalitní značkové oblečení pořídíte až o desítky procent levněji.