euro-koruna-192-128.jpgKurz koruny k euru v úvodu obchodování vystoupil až na úroveň 23,55 CZK/EUR a znovu tak mírně posílil ve srovnání s pátkem. Česká měna tak navázala na své "posilovací dny" z minulého týdne.

Krátce po 15. hodině však ještě zvýšila svůj "ofenzivní tah na branku" a vyšplhala se na nové maximum k euru: 23,52 CZK/EUR. Tím však ještě česká měna neskončila, když krátce před 18. hodinou vyskočila dokonce na 23,46 CZK/EUR. Mimo hlavní obchodování, před 21. hodinou, koruna dosáhla dalšího rekordu i vůči dolaru, když se dostala již výrazně pod 15 korun, na 14,90 CZK/USD.

Faktory, které koruně v minulých dnech pomáhaly vzhůru, však tentokrát podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka za růstem nestojí.

"Vyspělé akciové trhy se po výprodejích nadechly k růstu, ropa koriguje na 140 dolarů za barel a dolar zůstává zhruba stabilní. Koruně nyní pomáhá vzhůru posilující zlotý," okomentoval pro server iHNed.cz Vlk.

Přečtěte si také

Dolar v pondělí v čase hlavního obchodování zůstával bez většího pohybu. "Německá průmyslová výroba sice volatilitu na čas zvýšila, její vliv však nebyl velký," řekl Vlk.

Kurz dolaru k euru se pohyboval krátce před 17. hodinou SELČ na 1,5655 USD/EUR, tedy velmi blízko ranní hodnoty. Koruna v době hlavního obchodování k dolaru posílila na 15,03 CZK/USD spolu se svým růstem proti euru.

Za rok získala koruna přes 16 procent

V minulosti proběhlo i několik eurokorunových obchodů v nižším kurzu, ale nynější hodnota byla dosažena v hlavním obchodování a silný kurz měny je proto stabilní.

koruna_patria.png

Za poslední měsíc tak koruna oproti euru získala 4,02 procenta, oproti loňskému červenci je naše měna silnější o 16,3 procenta.

Exportéři se bouří

Silná měna však způsobuje vrásky výrobcům. Stagnující export naznačuje, že se čeští exportéři s kurzem měny obtížně vyrovnávají. Analytici přesto nejsou skeptičtí a odhadují, že přebytek obchodní bilance dosáhne letos zhruba 80 miliard korun oproti 89 miliardám v loňském roce.

 

Čtěte více o posilující koruně a českém vývozu

 

"Euro za 24 korun už je pro řadu firem likvidační," míní Zdeněk Černý majitel společnosti Biomac, která vyrábí brikety z biomasy. "Celý náš obor měl ale obrovské štěstí. Vytvořila se poptávka i na domácím trhu, takže můžeme zahraničí opouštět. Jenom na vývozu bychom nepřežili," dodává s tím, že splní uzavřené kontrakty pro rakouské obchodní řetězce a od listopadu vyvážet přestanou.

Důležitá úterní data

V úterý bude zveřejněna česká inflace za červen. Spotřebitelské ceny by měly opět vykázat rychlý růst kolem sedmi procent. S tím však trh i Česká národní banka počítají.

"Takový výsledek by zřejmě nezměnil postoj centrální banky k měnové politice. Nepředpokládáme proto, že očekávání před úterními daty hraje výraznou roli v dnešním obchodování," podotkl Vlk.

Další důležitou událostí úterka bude finální zafixování kurzu slovenské koruny před zavedením eura. Trh počítá s kurzem na, nebo velmi blízko, 30,126, což je aktuální parita v režimu ERM2 po poslední revalvaci.

Čtěte více

"Obchodování by tak měla ovlivnit jen významná odchylka od parity. V takovém případě bychom čekali i krátkodobý vliv na českou korunu," dodal Vlk.