Vstup na burzu na Wall StreetAmerické trhy v úterý výrazně posílily a umazaly více než polovinu rekordních ztrát z předchozího dne. Index Dow Jones rostl o 4,7 procenta, také technologický Nasdaq a širší index S&P posílily mezi 5 a 5,3 procenty.

Trh byl pozitivně naladěn po projevu amerického prezidenta George Bushe, který znovu vyzval k podpoře záchranného plánu na stabilizaci ekonomiky. Obavy o zdraví americké ekonomiky navíc zmírňoval posilující dolar, ten v úterý odpoledne středoevropského času prolomil hranici 1,41 dolaru za euro.

Tahounem růstu na Wall Street byl finanční sektor, velmi dobře se dařilo velkým bankám Citigroup, JP Morgan a Bank of America, které posílily o více než třináct procent. V pondělí byl pod tlakem energetický sektor, který o den později rovněž obrátil a posílil přes čtyři procenta potom, kdy cena ropy opět rostla.

Čtěte více

Americká Sněmovna reprezentantů v pondělí zamítla plán podpory finančního systému, na který mělo být vynaloženo až 700 miliard dolarů (téměř 12 bilionů korun). Zákonodárci tak ignorovali výzvu prezidenta George Bushe, aby plán podpořili. Podle Bushe by plán řešil základní příčiny finanční krize a pomohl by stabilizovat celou ekonomiku.

Krvavé pondělí na Wall Street

Americké akcie na to v pondělí reagovaly "krvavou lázní" a hlavní akciové indexy zaznamenaly největší pády za více než 20 let. Dow Jones nakonec v pondělí ztratil celkem 777,61 bodů, když klesl o 6,98 procenta na 10 365,45 bodu. Jde tak o jeho největší denní pokles od října roku 1987.

Index klesal už před hlasováním, ale jakmile se ukázalo, že návrh ve sněmovně neprošel, index se ocitl ve volném pádu. Podle indexu Dow Jones Wilshire 5000 klesla v pondělí hodnota akcií o rekordních 1,2 bilionu dolarů.

Jak se v úterý vyvíjely evropské burzy

Na pondělní pokles na Wall Street reagovala i pražská burza, která úterní obchodování zahájila poklesem o šest procent. Index PX pražské burzy nakonec v úterý klesl o 0,07 procenta na 1 204,7 bodu.