wall_street_obama__192x128_.jpgEvropské a americké akcie ve středu po silném růstu v předchozích šesti dnech otočily a začaly ztrácet. Investoři totiž odvrátili zrak od výsledků amerických voleb směrem k hospodářství a raději začali vybírat zisky.

A že bylo co - za poslední týden do úterý si například pražské akcie polepšily takřka o třetinu, ty americké přidaly 18 procent.

 

Slabý den pro energetiky

 

Pražský index PX ve středu ztratil 3,4 procenta. Investoři prodávali hlavně ziskové akcie z posledních dnů, především cenné papíry energetik a těžařů. Přestože otevřely s nadějí na další růst, během dne začaly převažovat prodejní pokyny.

mapa-usa-banner.jpg

Nejhůř nakonec dopadly akcie petrochemického holdingu Unipetrol, které v průběhu středy odepsaly 11,3 procenta a uzavřely na 130 korunách. Nedařilo se ani akciím ČEZ - přišly o více než šest procent a skončily na 831,50 koruny. Akcie těžební společnosti NWR po kolísavém obchodování oslabily o 2,5 procenta na 119 korun, když zpočátku rostly až nad 133 korun.

Energetické emise vévodily středečnímu poklesu i na dalších světových burzách. Přispěl k tomu především propad ceny ropy a kovů na světových komoditních trzích. Barel americké lehké ropy ve středu ztrácel takřka pět dolarů den poté, co po dvou týdnech vyšplhal nad 70 dolarů.

A analytici připomínají i další možný důvod nynějších ztrát energetických titulů. Nově zvolený americký prezident Barack Obama zřejmě nebude tak vstřícný k velkým ropným koncernům jako dosluhující George Bush.

 

Historie fandí Obamovi

 

Přesto by investoři - alespoň ti, kteří věří, že se historie opakuje - měli být raději, že se do Bílého domu v lednu nastěhuje demokrat. Historik akciových trhů David Schwartz totiž spočítal, že americké burzy rostly za první rok prezidentování kteréhokoliv demokrata průměrně o 10 procent, zatímco za republikánské administrativy ani ne o dvě procenta.

"Neznám nikoho, kdo by byl skutečně přesvědčen, že v příštím roce přijde býčí trh a že akcie porostou."
Pat Becker, šéf portlandské společnosti Becker Capital Management

A profesor Jeremy Siegel z University of Pennsylvania dokumentuje podobný poměr pro celá volební období.

Někteří analytici ale raději vycházejí z faktů a tvrdí, že nadšení z nového prezidenta rychle vyprchá. Demokraté totiž kvůli zvýšení příjmů státní pokladny prosazují politiku růstu daní a Obama je pro zesílení regulace finančního trhu.

Jakým směrem se tedy akciové trhy nakonec skutečně vydají, bude nejspíš záležet na tom, jak rychle se svět vzpamatuje z globální finanční krize.

 

Šest bilionů dolarů

 

Před tím, než byl znám nový nejmocnější muž světa, americké a asijské burzy silně rostly. Během volebního úterý rostl index Dow Jones o 3,3 procenta, což byl nejvýraznější přírůstek v den prezidentských voleb. Na nich se přiživily také asijské akcie. Po probuzení z volební kocoviny ale přišly poklesy. Ve středu kolem čtvrté hodiny odpoledne (22:00 SEČ) už Dow Jonesův index ztrácel přes pět procent. Od svého vrcholu loni v říjnu tak již přišel o 36 procent.

Naše blogy k volbám v USA

"Každé období před volbami znamená lehký růst akcií. Otázkou je, jak se nový prezident vypořádá s tím, co mu přenechal jeho předchůdce," říká obchodník společnosti Patria Finance Oldřich Myslivec.

Vyhlídky nejsou nejrůžovější. A tak není vyloučeno, že akcie budou dále klesat. "Medvědí trh může trvat roky," tvrdí portlandský obchodník s akciemi Pat Becker.

Tržní kapitalizace amerických společností obchodovaných na burze se už kvůli nejhorší finanční krizi od roku 1929 smrskla letos o šest bilionů dolarů, připomíná agentura Bloomberg.