Propad globální ekonomiky a klesající sazby centrálních bank přejí dluhopisům. Z růstu jejich hodnoty těží i dluhopisové podílové fondy. V uplynulém měsíci se navíc stabilizovaly i ceny akcií, a tak se po dlouhé době dostalo do kladných čísel i několik tuzemských akciových fondů.

Jak řekl HN generální ředitel ČSOB Investiční společnosti Jan Barta, trh je stále natolik rozkolísaný, že investorům doporučuje rozložit portfolio do akcií i do dluhopisů.

"Kvůli vystrašenosti investorů snižují rizikovost portfolií - více hotovosti a státních cenných papírů, méně akcií," říká.

Dluhopisy dobrá volba

"Prostředí je pro dluhopisy velmi příznivé," řekl HN portfolio manažer společnosti Conseq Ondřej Matuška. Na pozitivní náladě se podle něj vezou i české státní dluhopisy, loni vzrostly o osm procent, a i když si v lednu prošly korekcí, očekává obdobný výnos i letos. 

Přečtěte si také

Největší potenciál mají podle něj české státní dluhopisy s tím, jak se očekává další pokles sazeb ČNB. Naopak u amerických je podle Matušky potenciál z valné většiny vyčerpán.

Podle Barty je situace na trhu nejasná, předpokládá však, že investoři budou státní cenné papíry kupovat i nadále, protože nemají kam ukládat peníze.

Důvěra v akciové fondy 

Jak zmínil Barta, marže mezi firemními a státními dluhopisy se zmenšují, což zvyšuje jejich výnosnost. "Jsme globálně pozitivní na firemní dluhopisy, letos přinesou zajímavé zisky," dodává Matuška.

Ty mohou přinést i akciové fondy, neboť ceny akcií jsou nyní podle Matušky velmi nízko. Upozornil přitom, že očekávání, která jsou v současných cenách zahrnuta, jsou konzervativní až pesimistická. "Bude výhodné přikupovat při těchto úrovních. V delších horizontech by se měly posouvat vzhůru," říká Matuška.

Akcie podle něj mohou v prvním pololetí růst, i když budou přicházet slabá data z ekonomiky. Nesmí však být horší, než očekává trh, upozornil.

A částečná důvěra se zřejmě do akciových fondů skutečně vrátila. Jako jediné totiž v lednu zaznamenaly čistý přírůstek peněz. Podle statistik Asociace pro kapitálový trh ubyly peníze ze všech ostatních typů fondů - nejvíce z fondů peněžního trhu, a to přes dvě miliardy korun. Celkem z tuzemských podílových fondů během ledna odplynulo 2,4 miliardy korun.

Svět dál hromadí hotovost

Nálada globálních investorů se podle průzkumu investiční banky Merrill Lynch po zásazích vlád a centrálních bank tento měsíc zlepšila. I nadále však hromadí hotovost, a to až k úrovním, které jsme naposledy viděli v roce 2001, kdy teroristé zaútočili na newyorská dvojčata.

K "hromadění hotovosti" se přiznali i panelisté z řad světových správců aktiv na vídeňské konferenci Euromoney. Jak uvedl vedoucí investiční manažer ING Investment Management Gus Robertson, zatímco normálně drželi v hotovosti zhruba dvě procenta aktiv, nyní to je pět až deset procent. Do pěti procent majetku přiznali i Mariusz Adamiak z Pioneer Investments a Christian Gaier z Erste-Sparinvest.

Tuzemské akciové podílové fondy podle Barty hotovost nedrží. Nemají problém ji získat. Fondy peněžního trhu likviditu podle něj budou držet a možná i dluhopisové. "Můžou si vytvářet polštář, kdyby došlo k přílivům nebo odlivům peněz," dodal Barta.

Pesimismus se snižuje

Ukazatel pesimismu průzkumu Merrill Lynch oslovených investorů, kteří dohromady spravují téměř 600 miliard dolarů, výrazně klesl. Čtvrtina respondentů očekává během následujících dvanácti měsíců oslabení ekonomiky, ještě v říjnu jich bylo 65 procent.

Průzkum mezi 205 manažery světových fondů ukázal oproti předchozímu roku zvýšení chuti riskovat. Nadějnější jsou i očekávání zisků firem. Jejich propad sice stále čeká 55 procent manažerů, ještě v listopadu to ale bylo 71 procent.

090129_19a.jpg