Pražská burza cenných papírů by si mohla v příštím roce podle předpovědí analytiků v průměru polepšit o pět až deset procent. Měla by tak předvést vyšší výkon než letos, kdy zatím stoupla o 4,4 procenta.
Experti oslovení HN se shodují v tom, že v Praze bude nadále hrát prim společnost ČEZ, která dnes zveřejní výsledky za třetí čtvrtletí. Její kurs se tento týden přehoupl přes 900 korun, ale včera asi půl procenta ztratil.
"V příštím roce čekáme, že ČEZ přijde s dalšími akvizicemi. Díky nim firma může nejenom upevnit pozici na trhu, ale zároveň se zbavit přebytečného kapitálu," říká Tibor Bokor z makléřského domu Wood & Co. A pokud se akviziční plány zcela nezdaří, mohly by přijít vyšší dividendy nebo odkup akcií od státu.
Tak či onak, kurs ČEZ by se mohl během dvanácti následujících měsíců dostat na 1200 - 1300 korun, říkají znalci akciového trhu, podle nichž bude "magická" tisícovka prolomena ještě letos.

Kdo se ještě přidá k ČEZ?
Jinak řečeno, kdo nyní tento titul přikupuje, dělá dobře. "ČEZ je nepochybně stálicí trhu. Ale v poslední době ještě více sázím na Unipetrol, stabilní růst Zentivy a Komerční banky," podotýká Petr Hlinomaz z BH Securities.
Podle Bokora by příští rok mohla na pražském trhu svým růstem příjemně překvapit Zentiva, neboť může dále expandovat v cizině. "Něco takového nemůžeme čekat od Komerční banky. Od Telefóniky O2, která jde na Slovensko, pak jenom v omezené míře," dodává Bokor.
Telefóniku O2 analytici hodnotí jako "typický dividendový titul". Předpokládají, že výplaty akcionářům by mohly být v příštích letech zajímavé - kolem padesáti korun na akcii.
Pražská burza by jako sůl potřebovala nové primární emise. Po jedenapůlletém půstu by se měla dočkat ještě do konce letošního roku, kdy na ni vstoupí česká developerská společnost ECM. Naposledy na pražský trh v polovině roku 2005 vstoupila americká mediální společnost CME.
"Právě primární emise by se měly v příštím roce postarat o vzestup pražské burzy mnohem více než hospodářské výsledky firem nebo akvizice," říká k tomu Hlinomaz.
Akciové burzy v Evropě mohou v příštím roce čekat růst kolem deseti procent, uvádí nizozemský ústav ABN Amro. Nad průměrem nejspíš bude burza cenných papírů ve Frankfurtu, neboť německé firmy za sebou mají rozsáhlou restrukturalizaci a daří se jim ve vývozu.
"Firmám na starém kontinentu porostou zisky rychleji. Kromě toho, ceny titulů jsou zde mnohem příznivější než v zámoří," vyjádřil se pro agenturu Bloomberg Rolf Elgeti ze zmíněného ústavu.
Jarní "strašidelný" výprodej je podle něho zapomenut. Společnosti, jejichž akcie tvoří celoevropský Dow Jonesův Stoxx 600 index, by letos měly zvednout zisky v průměru o 14 procent, kdežto na počátku roku se uvádělo devět procent. Asi na této úrovni, nebo nepatrně nižší, by měly být příští rok.
Experti do portfolia doporučují mj. akcie britské největší pojišťovny Aviva, nebo mediálního koncernu Vivendi.
V popředí zájmu jsou také farmaceutické tituly, třeba Novo Nordisk, největší světový výrobce inzulínu. Ve střední Evropě k favoritům patří rakouský ropný a plynárenský koncern OMV.
Investoři se podle agentury Bloomberg nyní ještě více zajímají o akcie nejenom firem těžících suroviny, ale také průmyslových společností včetně automobilek.

Čilí drobní investoři v USA
Průzkumy naznačují, že západoevropští manažeři, hlavně v Německu a Francii, jsou naladěni optimisticky. USA sice citelně zvolnily tempo růstu, ale zároveň hlásí rekordně nízkou nezaměstnanost (4,4 procenta).
Pod vlivem těchto zpráv na evropském a americkém trhu vzrostl zájem o tzv. cyklické tituly. Za nimi jsou společnosti, jejichž hospodaření značně závisí na výkyvech konjunktury - například automobilky, ocelárny, dodavatelé materiálů. Naproti tomu k vývoji konjunktury se skoro netečně chovají například potravinářské, tabákové a telekomunikační tituly.
"Hospodářské vyhlídky nejsou špatné, a tak je návrat k těmto titulům ve světě celkem pochopitelný," komentuje Jean-Luc Enguehard z francouzské La Banque Postale Asset Management.
V USA, kde akcie v majetkovém portfoliu drží asi 40 procent domácností, se drobní investoři začínají více zajímat o americké, nikoli zahraniční tituly, uvedla firma TrimTabs. Mohou tak projevit důvěru v sílu ekonomiky Spojených států.
Hlavně na ni se upírá pozornost Asie, kde mají velkou váhu exportní tituly. "Právě vývoz do USA by se měl v roce 2007 postarat o jejich další růst," říká Jorry Noeddekarer z firmy New Star Asset Management.

Světem akcií