Koncem června roku 2005 stál barel ropy lehce přes 60 dolarů. V témže roce v březnu již analytici investiční banky Goldman Sachs upozorňovali na to, že "trh je na počátku období, kdy ceny ropy půjdou trvale nahoru a mohou ´vystřelit´ až na 105 dolarů za barel". Tehdy se přitom takovémuto odhadu podle The Wall Street Journal Europe z konce června 2005 "mnozí jen hlučně smáli". A jaká je přitom skutečnost nyní?

Ve čtvrtek se ceny americké ropy vyhouply po středečním prudkém růstu na nová maxima, když překročily úroveň 105 dolarů za barel. Ropný trh ovlivnily především středeční údaje o překvapivém poklesu zásob ropy v USA.

Částečně růst cen ropy ovlivňuje i slabý dolar a také politické událostí v Latinské Americe, kde může velice rychle dojít ke konfliktu mezi Venezuelou a Kolumbií. Růst cen podpořilo i středeční rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nezvyšovat těžbu ropy. V úterý ropa vystoupla nový rekord 104,40 USD.

Čtěte více: Ceny ropy se vyšplhaly na nový rekord: 104,40 dolarů za barel - ZDE

Ceny ropy ale v poslední době šplhají k výšinám několikrát do měsíce. V pondělí se také dostaly také na své maximum - 103,95 dolarů za barel.

To, že ceny černého zlata stoupají vzhůru, dokazuje i to, že ještě 21. února byl rekord 101,32 dolaru za barel. Způsobily to především obavy, že OPEC nebude zásobovat trh dostatečně. Cena se tak přiblížila historickému maximu 101,70 USD po inflačním přepočtu z dubna 1980.

Čtěte více: Americká ropa se vyšplhala na nový rekord - ZDE

Přičemž ještě o necelý týden dříve stál barel americké ropy 96,61 dolaru.

Čtěte více: Cena ropy na měsíčním maximu - ZDE

Cena barelu ropy v dolarech stoupla podle analytika společnosti Citco FT Jiřího Šimka od roku 2000 zhruba o 400 procent. "Korunová hodnota barelu ropy ale za stejnou dobu vzrostla pouze o 60 procent. Kdyby koruna vůči dolaru neposilovala a kurz koruny k dolaru zůstal na úrovni roku 2000, byla by již cena benzínu pres 40 korun za litr. Ovšem pokud by byl dolar silný, pravděpodobně by ropa nestála 100 dolarů. Obchodníci s ropou požadují za barel více dolarů také díky tomu, že dolar ztrácí cenu a dnešních 100 dolarů není stejných 100 dolarů jako před pár lety," uvedl pro server iHNed.cz Šimek.

Čtěte více: Pohonné hmoty v Česku zlevnily - ZDE

Cena ropy u nás je podle Šimka po zohlednění inflace nyní přibližně na stejné úrovni jako v roce 1980, v době války Iránu s Irákem. V ceně, kterou platíme u benzínové pumpy, představuje cena suroviny jen zhruba 30 procent. "Většinu ceny, přibližně 55 procent, tvoří spotřební daň a DPH. Růst cen ropy se tak v ceně benzínu projeví jen z jedné třetiny," upozornil Šimek.

I když růstu ceny ropy podle Šimka stále není konec, tuzemský řidič to nepocítí v plné šíři. "I kdyby však zdražila dvojnásobně až na 200 dolarů za barel, tak by se cena benzinu sice dostala nad 40 korun za litru, ale překročila by ji maximálně o pár korun," vysvětlil Šimek.

Ropa podle něj nikdy nedojde, jen "možná bude jednou tak drahá, že se již běžně nebude používat a dávno předtím bude nahrazena něčím jiným". "To ale způsobí prudký pokles poptávky a cena opět klesne. V té době už ale bude ropa na okraji zájmu," dodal Šimek.