dolar-bankovky-192x128.jpgPokles cen ropy letos připraví členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zhruba o 79 miliard dolarů (přibližně 1,31 bilionu korun). Tyto peníze by kartel utržil navíc, kdyby cena ropy neklesla ze svého maxima, které se pohybovalo kolem 147 dolarů za barel. Vyplývá to z odhadu Úřadu pro energetické informace (EIA), což je statistický odbor amerického ministerstva energetiky.

Příští rok bude situace pro kartel zřejmě ještě horší. Tržby z vývozu ropy by mohly být až o 100 miliard dolarů nižší. Ropa vystoupila před měsícem na rekord 147,27 dolaru za barel. Od té doby ale v obavách z propadu poptávky ve Spojených státech amerických a ve světě a při současném posilování kurzu amerického dolaru ceny ropy ztratily přes pětinu.

Šestinásobek českého HDP

Na letošní rok EIA odhaduje, že OPEC za prodej ropy získá 1,172 bilionu dolarů (zhruba 19,5 bilionu korun), což by byl nový rekord. Ještě začátkem července, kdy byly ceny černého zlata na svých maximech, se přitom očekávalo, že tržby OPECu budou ve výši 1,251 bilionu dolarů. Jenom díky vývozu černého zlata vydělá OPEC tento rok téměř šestinásobek českého HDP.

 

Přečtěte si také

 

Na příští rok EIA předpovídá, že OPEC za vývoz ropy utrží asi 1,225 bilionu dolarů. To by bylo zhruba o 97 miliard dolarů méně, než úřad předpovídal ještě v červenci.

Předpokládaný pokles tržeb proti původním odhadům odráží i nižší poptávku po ropných produktech ve vyspělých zemích, hlavně ve Spojených státech. Ty jsou také největším odběratelem a na světové spotřebě ropy se podílejí až z jedné čtvrtiny, přestože tam žije jen pět procent světové populace.

Nejvíce utržila Saúdská Arábie

Od ledna do konce července letošního roku členové OPEC utržili za prodej ropy asi 642 miliard dolarů. Největší podíl připadá na Saúdskou Arábii, která si takto přišla asi na 191 miliard dolarů.

Státy sdružené v Organizaci zemí vyvážejících ropu dosáhly loni rekordních tržeb za prodej ropy a zemního plynu - utržily celkem 730 miliard dolarů. Třináct členských zemí organizace tak zvýšilo své příjmy z vývozu těchto surovin o 12 procent proti předchozímu roku 2006. Největší podíl na tržbách měla Saudská Arábie, která vydělala 206 miliard dolarů.