V pátek před ohlášením přesné částky se již vědělo, že vládá chystá zásah do finančního sektoru, a cena ropy se zvedla téméř o sedm procent. V pondělí, dva dny po oznámení americké vlády dotovat 700 miliardami  finanční sektor, přes den se ceny ropy zvýšily průměrně o 10 %. Na konci dne pak navýšení dosáhlo 20 %.

Texaská ropa obchodovatelná na říjnový kontrakt navýšila nakonec o 21,95 dolaru a zakončila den na 126,50 dolarech za barel. S londýnským typem Brent se obchodovalo nejvíce za 105,72 dolarů za barel, což představuje navýšení o 6,11 dolaru. Den však zakončila o něco níže na 105,64 dolaru za barel.

Finanční plán hybatelem

"Stěžejním hybatelem se zdá být záchranný plán americké vlády, který změnil mínění na trhu s ropou," komentoval dění analytik Bank of Ireland Paul Harris.

Ropa se na vrací na cenu podobnou té, za kterou se obchodovalo uprostřed června. Tehdy se cena barelu ropy vyšplhala na 147 dolarů za barel. Opačný extrém zasáhl ropný trh minulý týden ve středu, kdy cena klesla nejníže za posledních sedm měsíců na částku 90,51 dolaru za barel.

Další informace ze světa obchodu

Ropu nyní také podporuje jen pomalé oživování těžby a zpracování ropy kolem amerického pobřeží Mexického zálivu po dvou velkých hurikánech. Vedle toho oznámila společnost Shell, že přišla o další ropné zdroje vlivem útoků nigerijských povstalců na ropovody. Mezi další vlivy patří i zvýšení importu Číny, jíž se meziroční dovoz ropy za srpen zvýšil o 11,5 procenta.