ropa - Saúdská ArábieČlenové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) od 1. listopadu sníží vývoz ropy o 1,5 milionu barelů denně. Informovala o tom agentura Reuters.

OPEC nyní dodává na trh asi 29 milionů barelů ropy denně a celosvětovou spotřebu tak pokrývá asi z jedné třetiny. OPEC tak chce bojovat proti prudkým poklesům cen ropy. Ty totiž žene dolů nejen prudce posilující dolar a přezásobení ropou ve Spojených státech amerických, ale také obavy z recese a nižší poptávky po ropě.

Tříměsíční prudky pokles

Cena za barel ropy od poloviny července klesla o více než 80 dolarů. Ceny ropy se po zprávě začaly snižovat a smazaly mírné zisky ze čtvrtka. Severomořský Brent zlevnil asi o čtyři dolary na zhruba 62 dolarů. Podobně americká ropa WTI zlevnila asi na 64 dolarů.

Největší slovo má v kartelu Saúdská Arábie, která těží zdaleka nejvíce ropy. Ta sníží podle svého ministra ropného průmyslu Alí Nuajmího o 466 000 barelů denně. Írán bude na trh dodávat o 199 000 barelů méně. "Chceme nejdříve vidět, zda snížení produkce zabírá na ceny. Až potom se rozhodne, co podnikne dál," uvedl Naujmí.

Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) učinil kartel rozhodnutí, které nikomu nepomůže. Země, které spotřebovávají nejvíce ropy, teď totiž čelí recesi, a zřejmě už teď chtějí méně ropy.

Koncem roku ropa za 50 dolarů

"Obavy z recese srážejí ceny všech komodit, nejen ropy, ale také například průmyslové kovy - zinek, nikl, olovo... Ceny ropy však mohou klesat ještě nadále. Přes 147 dolarů za barel z poloviny července bylo neskutečným úletem. Dokážu si představit, že by se do konce roku mohla ropa pohybovat mezi 50 až 60 dolary za barel," uvedl pro server iHNed.cz hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Přečtěte si také

Podle něj ale existuje také spojitost mezi vývojem cen ropy a pozicí hedgeových fondů. Těm podle Marka ubližují tři věci: zákaz krátkých obchodů, relativně vysoké úrokové sazby a zvýšení výběrů peněz investorů, kteří mají peníze uložené v hedgeových fondech.

"Z toho všeho vyplývá, že hedgeové fondy masivně likvidují pozice ve střední Evropě, a to je důvod toho, proč klesají středoevropské akcie a měny, likvidují pozice i v Latinské Americe a v komoditách, aby měly dost peněz na výplaty investorů, kteří z hedgeových fondů odcházejí," vysvětlil Marek.