Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se chystá opět zakročit v případě, že bude pád cen ropy i nadále pokračovat. Na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu to uvedl generální tajemník OPECu Abdalla el-Badri.

"Bude-li pokračovat klesající trend i nadále, OPEC nebude váhat s dalším snižováním množství ropy na trhu," řekl Abdalla el-Badri s tím, že producenti ropy by rádi dostali cenu za barel černého zlata na úroveň 75 až 100 dolarů.

Ještě loni v polovině července byly ceny ropy nad 147 dolary za barel. Od té doby ale prudce padaly až na současnou hladinu pod 50 dolarů za barel.

Abdalla el-Badri: Producenti nemohou investovat

"Nynější ceny pod 50 dolary za barel jsou až příliš nízké, protože producentům neumožňují investovat do rozšiřování kapacit. Pokud je na trhu nedostatek ropy, naši produkci zvyšujeme. A je logické, že když je trh ropou zahlcen, produkci snižujeme," zdůraznil el-Badri.

 

Přečtěte si také

 

Podle zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) z poloviny ledna letos klesne světová poptávka po ropě až o 940 000 barelů denně na 85,3 milionů barelů denně. Původně se přitom počítalo s poklesem o 440 000 barelů. Poptávka po ropě by letos měla podle OPECu klesnout o 180 000 barelů denně. Předchozí odhad přitom počítal s poklesem o 150 000 barelů denně

Zprávy z USA stáhly ceny ropy dolů

Světové ceny ropy navíc ve čtvrtek obnovily pokles. Ropný trh srážejí nové nepříznivé údaje z americké ekonomiky, které signalizují, že ekonomická recese a s ní pokles poptávky po energii potrvá.

Cena americké lehké ropy se odpoledne našeho času snížila na 40,90 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent oslabila na 44,56 dolaru. 

Podle IEA musí kartel OPEC letos produkovat 29,9 milionů barelů denně, aby pokryl světovou poptávku po ropě. Odhaduje se, že OPEC v prosinci vyprodukoval 30,9 milionů barelů denně.

Další schůzka OPECu se bude konat 15. března ve Vídni. OPEC se podílí na světových dodávkách ropy 41 procenty. OPEC už snížil produkci od loňského září celkem třikrát.

Padající ceny ropy se projevují i v hospodářských výsledcích ropných firem. Například ropnému gigantu Royal Dutch Shell klesl čistý zisk za čtvrté čtvrtletí, který spadl o 28 procenta na 4,97 miliard dolarů. Ještě loni hospodařila firma se ziskem 8,47 miliardy dolarů.