euro-penize-192-128.jpgSoučasné posilování měny může mít podle Janoty původ v plánovaném prodeji Letiště Praha a Českých Aerolinií. Vláda by mohla vydávat své dluhopisy v cizí měně a zisky z privatizace zmrazit. Informaci o tom přinesla agentura Reuters.

Více čtěte: Kalousek jedná s ČNB, jak zkrotit korunu - ZDE

Hlavní body dohody mezi Českou národní bankou a ministerstvem financí nepřináší podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka žádnou revoluci.

"Kdo je jen trochu obeznámen s českou realitou, nemohl očekávat, že by privatizační příjmy vlády vyměnila na koruny na devizovém trhu. Koruna ostatně nereaguje a nadále setrvává jen kousek od svého historického minima," uvedl pro server iHNed.cz Marek.

Zajištění proti ztrátě z pohybu směnných kurzů

Důležitým bodem dohody mezi ministerstvem a národní bankou je zajištění proti ztrátě z pohybu směnných kurzů. To by se realizovalo nákupem forward kontraktu eura, který kurzové dopady eliminuje. "Centrální banka nám neříká, abychom vydávali eurobondy, ale když už to děláme, tak bychom je podle ní měli zajišťovat", upřesnil Janota.

Podmínka, že ministerstvo financí bude proti kurzovým rizikům zajišťovat emise eurobondů, je podle Marka natolik samozřejmá, že by ji snad ani nemusela ČNB klást.

"Ministerstvo financí není spekulant na devizovém trhu, proto by zajištění proti kurzovému riziku mělo být samozřejmostí. Jiná je ovšem situace v případě příjmů z fondů EU. Pokud bychom již dnes sjednali směnu budoucích eurových příjmů z fondů EU na koruny, mohlo by to urychlit aktuální posilování kurzu koruny. K posilování kurzu koruny v posledních měsících částečně přispělo podobné zajišťování ze strany soukromého sektoru," vysvětlil Marek.

Žadost na příjemce dotací z EU

Na odborné úrovni neměla k dohodě ani jedna strana námitky a vláda ji tak může brzy projednat. Ministr financí Miroslav Kalousek a guvernér ČNB Zdeněk Tůma už nad tématem diskutovali ve středu.

Janota také řekl, že bude žádat příjemce dotací z EU, aby nezajišťovali své budoucí dotace na měnových trzích. "Není to rozumné, vhodné, ani legálně možné," dodal Janota.