euro-koruna-192-128.jpgDnešní rekord je sice o méně než jednu korunu slabší než absolutní rekord české měny vůči společné evropské měně. Na ten však koruna dosáhla mimo oficiální obchodování na základě víkendové spekulace obchodníků z Austrálie a jihovýchodní Asie. Po zahájení pondělního obchodování se tehdy česká koruna vrátila k pětadvacetikorunové hranici.

"Žádné nové zprávy, které by opodstatňovaly prudce posilující korunu na trhu nejsou. Naopak, ráno zveřejněný růst maloobchodních tržeb za duben ve výši 4,6 procenta byl pro trh spíše zklamáním," okomentoval pro server iHNed.cz analytik CITCO FT Jiří Šimek.

Před rokem se přitom obchodovala koruna kolem 28,60 CZK/EUR. "Od té doby tedy posílila o více než 16 procent. Krátkodobě si sice koruna může ještě polepšit, lze si ale jen těžko představit, že se takto silná koruna neprojeví v makroekonomických datech. Na problémy exportérů a následný pokles průmyslové výroby pak může reagovat výraznějším oslabením," dodal Šimek.

Čtěte více o dubnové spekulaci s domácí měnou

Podle vyjádření Tomáše Vlka z Patria Finance je vývoj tuzemské měny v souladu s děním v regionu. Vliv domácích makroekonomických zpráv i nadále hraje malou roli. Zveřejněná statistika o vývoji v maloobchodu podle Vlka žádný negativní vliv na českou korunu nemá. Může však posloužit jako argument pro udržení současných úrokových sazeb ČNB.

Česká koruna posiluje i vůči dolaru, když se dostala krátce před 15.30 hodin až na nový rekord 15,45 CZK/USD. V průběhu dne se neočekávají žádná významná data, jediným rizikem je tak pouze ropa. "Její cena sice poklesla díky zprávě o snižování spotřeby pohonných hmot v USA, ale tlak na její růst mohou vyvolat záplavy na středozápadě USA a vliv bude mít i statistika ropných zásob ve Spojených státech," uvedl pro server iHNed.cz Vlk.

"Překonání hranice už je spíše spekulativní záležitost, navíc zafungovaly technické faktory," dodal Vlk.