euro-bankovky-1-192.jpgZatímco v zemích eurozóny je nejpoužívanější padesátieurovka, na Slovensku by měla být po vstupu země do eurozóny desetieurová bankovka. Může za to rozdílná životní úroveň v jednotlivých zemích, kde se platí, případně bude platit jednotnou evropskou měnou - eurem.

Podle analytika na průzkum trhu Terno Ĺubomíra Drahovského ukazují statistiky Evropské centrální banky na to, že obyvatelé eurozóny používají nejvíce právě 50eurovou bankovku (tedy zhruba 1500 slovenských korun).

Tolik totiž podle Drahovského stojí běžný nákup v potravinách. Na Slovensku to ale zřejmě platit nebude. Slováci totiž podle březnového průzkumu GfK u sebe nosí v hotovosti nejčastěji kolem pěti set slovenských korun.

Přečtěte si také

Česko by se přiblížilo většině

"Očekáváme, že po zavedení eura budou Slováci nosit v peněžence hotovost přibližně 15 až 20 eur," odhadla analytička Poštovní banky Eva Sárazová.

Česká republika by se v případě zavedení eura v tuto chvíli u nás zřejmě více přiblížila průměru eurozóny. Zatímco na Slovensku se očekává, že nejvíce používané budou desetieurové bankovky, v Česku by to mělo být zřejmě jinak.

"Pokud by nyní bylo euro zavedeno v České republice, nejpoužívanějšími by se patrně staly dvacetieurové a padesátieurové bankovky. Lze tak usuzovat z nominálních hodnot korunových bankovek. Největší objem peněz totiž nyní v Česku obíhá ve formě tisícikorunových bankovek (37,3 procenta)," uvedl pro server iHNed.cz hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Bič na nepoctivé obchodníky

Národní banka Slovenska odhaduje, že se v hotovostním peněžním oběhu budou po zavedení eura používat více mince než bankovky. "Konkrétní struktura bude záviset na více faktorech. Například od cenové úrovně zboží a služeb, od úrovně používání bezhotovostního platebního styku i od toho, jak si lidé na euro zvyknou," uvedl pro Hospodárské noviny mluvčí Národné banky Slovenska Jana Kováčová.

Na Slovensku se někteří lidé, ale i politici obávají, že by přechod na euro mohli zneužít někteří obchodníci a výrazně zvyšovat ceny. I proto slovenská vláda schválila s drobnými připomínkami novelu zákona, která umožní zavírat do vězení obchodníky, kteří nepřiměřeně zvýší ceny v souvislosti s přijetím eura. Za porušení cenové disciplíny bude moci jít obchodník za mříže na šest měsíců až tři roky. Výše trestu bude záviset na výši škody.

Novelu ještě musí schválit slovenský parlament. Novela trestního zákona má vejít v účinnost od 1. října letošního roku, cenová regulace pak od 1. listopadu. Návrhy změny Trestního zákona podle slovenského ministerstva spravedlnosti posiluje prvky slovenského právního řádu zaměřeného na ochranu spotřebitelů.

Ovlivňování cen

Slovenská vláda schválila i návrh novely zákona o cenách, která umožní více ministerstvům ovlivňovat tvorbu cen zboží a služeb. Regulace by měla přijít na řadu až po tom, co se ceny konkrétního zboží nesníží ani navzdory přijatým opatřením proti jejich neúměrnému nárůstu. Administrativní zásahy do cen připouští novela do konce roku 2009.

Úřady tak budou moci určovat nejvyšší míru zvýšení ceny zboží či závazný postup při stanovení ceny. V těchto případech se bude vycházet z ekonomicky oprávněných nákladů a přiměřeného zisku. Jejich úroveň bude nastavovat regulátor. Ministerstva budou mít za úkol především detailně sledovat vývoj cen ve svých rezortech. Zaměřit by se měla zejména na ceny potravin, energií, zdravotnických služeb a poplatky v dopravě.

Slovensko vstoupí do eurozóny 1. ledna příštího roku. Stane se tak už šestnáctou zemí v rámci eurozóny.