Ústavní soud prověří i starší "přílepky"



Nižší sazba DPH na čaj, kávu nebo čokoládu, státní příspěvek 900 tisíc korun za každé parlamentní křeslo pro politickou stranu nebo 20procentní penále za špatně spočítané daně. Co spojuje tyhle tři zdánlivě nesouvisející změny v zákonech, které poslanci schválili za posledních šest let? Všechny tyhle změny byly spolu s desítkami dalších schváleny pomocí přílepku k zákonu, který s nimi vůbec nesouvisel. A všem teď hrozí zrušení.

Ústavní soud totiž před dvěma týdny v případě odškodnění klientů tří zkrachovalých bank nejen řekl, že nesouvisející přílepky k zákonům už nebude tolerovat, ale zároveň včera HN potvrdil, že zrušeny mohou být i novely zákonů, které poslanci či senátoři pomocí nesouvisejících přílepků schválili v minulých letech.

"Rozhodně nemohu vyloučit, že vyhovíme i stížnostem na případy z minulosti. Některé přílepky můžeme zrušit, jiné naopak vzhledem k jejich dosahu pravděpodobně ponecháme," řekla včera HN místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová.

Bude rozhodovat menší zlo


O zrušení konkrétního nesouvisejícího přílepku bude rozhodovat, jak moc by jeho odstranění zasáhlo do právní jistoty lidí a už nabytých občanských nebo majetkových práv. "Bude to vyrovnávání mezi právní jistotou a ústavní čistotou. Který princip převáží, to se uvidí v konkrétní situaci," říká Wagnerová, která se ke konkrétním částem zákonů, kterým zrušení hrozí, nechtěla vyjadřovat. Důležité také bude, jak dlouho už přílepek k zákonu platí. Čím platí déle, tím více jsou na něj lidé zvyklí a tím má větší šanci, že ho Ústavní soud nezruší. "Když zákon působí dlouho a některá práva už vznikla a některá mají vznikat na základě legitimního očekávání, tak je to samozřejmě třeba vzít v úvahu," dodává Wagnerová.

Šéfům komor se to nelíbí


Rozhodnutí Ústavního soudu o tom, že přilepování nesouvisejících návrhů k zákonům je protiústavní, se nelíbí ani jednomu z šéfů parlamentních komor. Přemysl Sobotka i Miloslav Vlček se bojí, že rozhodnutí soudu mohou poslanci zneužít. "Kdyby si usmyslela skupina poslanců nebo senátorů, mohou pomocí stížností na přílepky zpětně destabilizovat právní řád," říká Přemysl Sobotka z ODS.

Právě oba šéfy komor přitom Ústavní soud vyzval, aby poslancům zákaz připojování novel k nesouvisejícím zákonům ve sněmovně připomněli. "Jako předseda sněmovny nemohu poslancům upírat možnost podávat pozměňovací návrhy. Mohu je pouze upozornit, že jejich návrh se daného zákona netýká," říká Miloslav Vlček.

Jednu z prvních možností bude mít na březnové schůzi sněmovny. Poslanci Boris Šťastný (ODS) a David Rath (ČSSD) totiž na zdravotním výboru připojili k novele zákona o zdraví lidu, která umožňuje občanům nahlížet do zdravotních karet, i nesouvisející novelu zákona o uznávání kvalifikace lékařů a zubařů. Ta zahraničním lékařům umožňuje, aby u nás pracovali, i když nebudou členy České lékařské komory.


Co poslanci schválili pomocí přílepků


Rok 2001

Do zákona o státním dluhopisovém programu poslanci vsunuli zvýšení státního příspěvku za jedno poslanecké křeslo na 900 tisíc korun. Do té doby strany dostávaly půl milionu.

Rok 2006

K zákonu o "zprůhlednění finančních vztahů v oblasti veřejné kontroly" bylo připojeno snížení DPH na kávu a čaj z 19 na 5 procent.

Rok 2006

Do zákona o statistické službě byla přidána novela o správě daní a poplatků. Za špatně spočítané daňové přiznání zavádí povinnost zaplatit z dlužné částky 20procentní pokutu.
Zdroj: HN, ČTK