V minulém roce v České republice bylo 14.760 lidí, jejichž majetek přesáhl milion dolarů (asi 21 milionů Kč), vyplývá ze Zprávy o finančním bohatství, kterou vypracovala společnost Capgemini s Merrill Lynch. To je o 12,6 procenta více než v roce 2005, podíl na tom má příznivý vývoj domácí ekonomiky. Tempo růstu nových dolarových milionářů v ČR překonalo skoro dvojnásobně Evropu.

Generální ředitel společnosti Capgemini Patrik Horný studii okomentoval takto: "Výrazný růst velmi bohatých Čechů ovlivnil především růst spotřebních výdajů, investice do infrastruktury a nízké úrokové sazby."

Celosvětově počet dolarových milionářů se v roce 2006 zvýšil o 8,3 procenta na 9,5 milionů. Počet jednotlivců s ultra vysokým majetkem, kteří mají finanční aktiva 30 mil. USD a více, vzrostl o 11,3 procenta na 94 970. Zeměmi, kde byl zaznamenán nejvyšší nárůst počtu milionářů, jsou Singapur, Indie a Indonésie. Česká republika se umístila na devátém místě. Bohatství osob s finančním majetkem přesahujícím milion USD se v loňském roce v důsledku silné globální ekonomiky zvýšilo o 11,4 procenta na 37,2 bilionů USD.

Počet velmi bohatých osob podle regionů
v mil., 2004 - 2006

milionari_gemini_06_copy.gif

Roste význam rozvíjejících se ekonomik

Brazílie, Rusko, Indie a Čína zvyšovaly i v roce 2006 svůj význam v rámci globální ekonomiky. Čína a Rusko byly mezi top deseti zeměmi s nejrychleji rostoucím počtem velmi bohatých osob. Počet velmi bohatých v Číně se zvýšil o 7,8 % a v Rusku o 15,5 %. Latinská Amerika vykázala růst reálného HDP na úrovni 4,8 % a přilákala významné přímé zahraniční investice. Populace velmi bohatých osob v regionu skokově vzrostla o 10,2 procenta a překročila tak globální průměr 8,3 %. Střední Východ byl jediným regionem, který zaznamenal spíše rozklad než konsolidaci bohatství.

K rozmnožení bohatství přispěl růst ekonomiky a akciových trhů

Míra růstu reálného HDP a růst akciových trhů, dva primární hnací motory generující růst bohatství, se v průběhu roku 2006 zrychlily, což pomohlo zvýšit celkový počet velmi bohatých osob na celém světě i bohatství, které mají pod kontrolou. Například Čína a Indie si v roce 2006 udržely míru růstu reálného HDP na úrovni 10,5 a 8,8 procenta.

Akciové trhy rostly rapidně v Evropě, Asii-Pacifiku a Latinské Americe. Růst zde byl podpořen výraznými zisky společností, úspěšnými primárními emisemi akcií (IPO) a pokračujícím přílivem zahraničních investic. Ačkoliv se výkonnost v jednotlivých částech světa lišila, téměř všude vykázaly akciové indexy růst. Například světový Dow Jonesův index vzrostl v roce 2006 o 16,4 procent.

Roste zájem o nemovitosti

V roce 2006 přesunuli velmi bohatí investoři více peněz do investic do nemovitostí, často na úkor některé ze svých alternativních investic. Objem globálních přímých transakcí, souvisejících s nemovitostmi, v roce 2006 dosáhl 682 miliard USD, což představuje v porovnání s rokem 2005 nárůst o 38 procent. Investiční fondy, které se zaměřují na nemovitosti, byly velmi populárním investičním nástrojem. I když zůstaly alternativní investice klíčovou složkou portfolií velmi bohatých investorů, celkové množství finančních prostředků vložených do těchto investic v roce 2006 pokleslo.

Poprvé v historii sledovala studie také donátorské aktivity velmi bohatých osob. Na dobročinné účely věnovali v roce 2006 ultra bohatí (30 mil. USD finančního majetku a více) odhadem 285 miliard USD.

Růst bohatství pravděpodobně zpomalí

Autoři studie očekávají, že vyspělé trhy jako Spojené státy americké budou přibržďovat světovou ekonomiku a přispějí ke stabilizaci na úrovni mírného růstu. S tím, jak řada centrálních bank zpřísňuje monetární politiku, by mohlo brzy skončit období vysoké likvidity, které stimulovalo růst v posledních letech. Dojde pravděpodobně ke zpomalení růstu v Asii a Latinské Americe.