Mám podezření, že firma, která mi dluží dva miliony, je v konkurzu. Co mám dělat?
Ivan Soukup, Praha

Nejjednodušším způsobem, jak zjistit, jestli firma je nebo není v konkurzu, je nahlédnout do obchodního rejstříku. Je veřejně přístupný na webových stránkách ministerstva spravedlnosti www.justice.cz, kde je mimo jiné i evidence úpadců. Konkurz je totiž pouze jedním z řešení úpadku. Tyto problémy upravuje insolvenční zákon. Veškeré právní předpisy jsou na www.sbirka.cz vždy po čtyři týdny od jejich vydání zdarma, po uplynutí této doby za poplatek. K zakoupení jsou ve vybraných knihkupectvích nebo na www.sbirkyzakonu.cz.

Proces vyhlašování úpadku je složitý. Jestliže se osvědčením nebo dokazováním zjistí, že dlužník je v úpadku nebo že mu úpadek hrozí, insolvenční soud vydá rozhodnutí o úpadku.

Lhůta k přihlášení pohledávek stanovená v rozhodnutí nesmí být kratší třiceti dnů a delší dvou měsíců. Jestliže je s rozhodnutím o úpadku spojeno rozhodnutí o povolení oddlužení, činí lhůta k přihlášení pohledávek třicet dnů.

Rozhodnutí o úpadku doručí insolvenční soud zvlášť dlužníkovi, insolvenčnímu správci, předběžnému správci, insolvenčnímu navrhovateli a osobám, které přistoupily k řízení.

O vydání rozhodnutí o úpadku vyrozumí insolvenční soud několik institucí, například orgán, který vede obchodní rejstřík, v němž je dlužník zapsán, příslušný finanční úřad, úřad práce, příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení, obecní soud dlužníka, orgán, u kterého probíhá řízení o nárocích a Českou národní banku.

Insolvenční zákon stanoví, že přílohou insolvenčního návrhu mimo jiné je i seznam pohledávek s uvedením věřitelů.

Věřitelé podávají přihlášky pohledávek u insolvenčního soudu od zahájení insolvenčního řízení až do uplynutí lhůty stanovené rozhodnutím o úpadku.

K přihláškám, které jsou podány později, soud nepřihlíží, a takto uplatněné pohledávky se v řízení neuspokojují.

Přihláška pohledávky musí kromě obecných náležitostí podání obsahovat důvod vzniku a výši přihlašované pohledávky. Pohledávku je nutné vždy vyčíslit v penězích, i když je nepeněžitá. Pohledávka v cizí měně musí být přepočítána na českou měnu podle kurzu devizového trhu vyhlášeného Českou národní bankou v den zahájení insolvenčního řízení.

Pro přepočet pohledávek v cizích měnách, pro něž Česká národní banka nevyhlašuje kurz devizového trhu, se použije střední kurz centrální banky příslušné země, popřípadě aktuální kurz mezibankovního trhu k americkému dolaru nebo k euru.

Jde-li o pohledávku nepeněžitou nebo pohledávku neurčité výše, musí být vyjádřena v penězích na základě odhadu její hodnoty.

Za správnost údajů uvedených v přihlášce pohledávky odpovídá věřitel.

Lze ji podat pouze na předepsaném formuláři. Je nutné k ní připojit listiny, kterých se přihláška dovolává. Vykonatelnost pohledávky se prokazuje veřejnou listinou.

Insolvenční správce přezkoumá podané přihlášky pohledávek zejména podle přiložených dokladů a podle účetnictví dlužníka nebo jeho evidence vedené podle zvláštního právního předpisu.

Je-li přihláška vadná nebo neúplná a nelze-li ji přezkoumat, vyzve insolvenční správce věřitele, aby ji opravil nebo doplnil do patnácti dnů, nestanoví-li lhůtu delší. Současně jej poučí, jak je nutné opravu a doplnění provést.

Přihlášky pohledávek, které nebyly včas a řádně doplněny nebo opraveny, předloží insolvenční správce soudu. Ten rozhodne o tom, že se k přihlášce pohledávky nepřihlíží, a dá o tom věřiteli vědět.

Insolvenční správce sestaví seznam přihlášených pohledávek. Zajištění věřitelé, tedy ti, jejichž pohledávka je jištěna majetkem, se v seznamu uvádějí zvlášť.

U každého věřitele musí být uvedeny údaje potřebné k jeho identifikaci a údaje pro posouzení důvodu vzniku, výše a pořadí jeho pohledávky; u zajištěných věřitelů se navíc uvádí důvod a způsob zajištění.

Dlužník a insolvenční správce mohou popírat pravost, výši a pořadí všech přihlášených pohledávek. Jednotliví věřitelé ne.


Odpovídá:
Marie Wimmerová
Hospodářská komora České republiky