Bankovním a finančním institucím v České republice nehrozí v souvislosti s problémy realitního a hypotečního trhu v USA nebezpečí. Vyplývá to ze zprávy České národní banky (ČNB), kterou ve středu na zasedání stálé sněmovní komise pro bankovnictví přednesl viceguvernér ČNB Miroslav Singer. Informoval o tom místopředseda sněmovní komise Daniel Rovan (ODS).

"Centrální banka nepředpokládá vůbec žádné nebezpečí nebo nějaké vážné, natož fatální důsledky pro tuzemský finanční trh," řekl ČTK Rovan. Na americkém trhu mají tuzemské finanční instituce podle ČNB zhruba půl procenta z celkového objemu svých investic, navíc ne všechny z nich jsou rizikové. "Vlastní riziko je tak ještě nižší než půl procenta," uvedl Rovan.

"Kostlivec ve skříni"

"Pokud se na evropském trhu neobjeví nějaký kostlivec ve skříni nasáklý rizikovými americkými hypotékami, tak tu krizi skutečně pocítíme jen minimálně," uvedl pro server iHNed.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Pro Českou republiku je podle Michla klíčové to, že hypoteční trh je u nás v dobrém stavu a výrazně roste. "Asi nejlepší studie na toto téma je od České národní banky a napsal ji tým vedený ekonomem Janem Fraitem. Autoři docházejí k závěru, že rizikových půjček z celkových úvěrů na bydlení bylo na konci loňského roku jen 1,6 procenta. Bylo to shodně jako o rok dříve," dodal Michl.

Původ nynější krize je na hypotečním trhu v USA, respektive v části trhu, který se zaměřuje na finančně slabší klienty. Přestože tento segment se týká nízkého počtu lidí, dopady jsou obrovské, protože problémy se přenesly na trh úvěrový. Výsledkem byl nedostatek kapitálu bank na běžný provoz, takže americká centrální banka musela několikrát zasahovat a nabídnout komerčním bankám pomoc.

Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) navíc nelze vyloučit ani nutnost dalšího zpřísnění měnové politiky. To by pak pravděpodobně ještě více zhoršilo situaci na trhu bydlení v USA, protože by se zhoršil přístup k novým úvěrům. Investoři se podle MMF obávají rozsahu finančních ztrát, jež jim mohou v důsledku nynějších problémů vzniknout. Důvodem k obavám je ale i značná nejistota, protože nikdo neví, kde se mohou další ztráty objevit.