Na dotazy čtenářů serveru iHNed.cz odpovídal v on-line rozhovoru Luděk Niedermayer, viceguvernér České národní banky (ČNB).

Tématem rozhovoru je především jednotná evropská měna euro a perspektivy jejího zavedení v České republice. K termínu českého přijetí eura se v neděli vyjádřil i premiér Mirek Topolánek, který prohlásil, že zavedení eura v ČR v roce 2012 je nereálné (více zde).

(Z technických důvodů se mohou vaše dotazy zobrazovat se zpožděním. Děkujeme za pochopení.)

Luděk Niedermayer (* 1966) je viceguvernérem České národní banky (ČNB). Od 27. února 1996 je členem bankovní rady ČNB, od 1. prosince 2000 viceguvernérem ČNB a s účinností od 27. února 2002 byl jmenován viceguvernérem ČNB na další funkční období. V roce 1989 ukončil studium na UJEP Brno, obor Operační výzkum a teorie systémů, a působil zde krátce v oblasti výzkumu teorie struktur. V roce 1991 nastoupil do Státní banky československé (SBČS). Po působení ve funkci ředitele odboru řízení rizik ČNB byl jmenován v roce 1996 ředitelem odboru ČNB, do jehož kompetence patřila správa devizových rezerv a provádění operací na peněžním trhu.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
rezjir
Bojí se ČNB eura?
Přijetí eura bude pro ČNB znamenat velkou změnu, ale neřekl bych, že se naše centrální banka eura bojí.
Luděk Niedermayer
Bob
Dobrý den pane Niedermayere. Co si myslíte o výši mezd v ČR a jak vidíte vývoj mezd do dalších let? A jak pečuje viceguvernér ČNB o vlastní peníze? Můžete investovat třeba do akcií? Děkuji za odpovědi a přeji hodně zdaru.
Díky. Pokud nadále poroste konkurenční schopnost naší ekonomiky, porostou mzdy u nás rychleji než v zemích na západ od nás. A nezapomínejme, že naše mzdy rostou jak "nominálně" tak posilováním koruny k euru. Příští rok, kdy zřejmě bude pokračovat růst naší ekonomiky a zároveň pracovní trh ukazuje známky napětí pochopitelně nahrává zaměstnancům v požadavcích na vyšší mzdy. Myslím, ale že je velkou chybou se dívat na průměrná čísla. Mzdy by měly růst tam, kde je poptávka po pracovních silách a ta je tam, kde se vytváří "produkt". Proto nejsem velký fanda do širokého kolektivního vyjednávání. Co se týká správy úspor, neb bych nerad byl obviněn ze zněužívání informací, leží mi drtivá většina úspor na korunovém běžném účtu u ČNB. Do akcií neinvestuji, mám tuším nějaké pozůstatky z kuponové privatizace. Kromě toho, ČNB má poměrně striktně upravené, jakým způsobem mohou zaměstnanci, kteří mohou disponovat citlivými informacemi, s úsporami nakládat.
Luděk Niedermayer
Eva Dohnalová
Dobrý den, pane Niedermayere, dluhy ČR jsou ohromné, jenom náklady za dluhovou službu (úroky) činí v nákladech státu 45 mld ročně.Neuklidní mne sdělení politiků, že je to v jiných státech stejné, nebo horší.Ptám se, proč ČNB, jako Úřad dohledu nad hospodařením bank, řádně nemonitoroval stav v českých bankách až do doby, kdy šly do nucené správy. Proč ČNB nevyvodil žádné důsledky proti auditorským firmám, které auditovaly tyto banky "bez výhrad". Nevím přesně kolik nás , daňové poplatníky, stála sanace bank před prodejem. Mluví se o 800 mld. Kč. Proč má český daňový poplatník tyto částky splácet, když ti, kteří tyto dluhy zavinili žijí v přepychu, zatímco my, kteří jsme nic nezavinili, budeme muset počítat kolik rohlíků denně si budeme moci koupit. Zdá se Vám to správné?
Váš dotaz bych rozdělil na 2 části. Pochopitelně s Vámi plně souhlasím, že není dobře, že se nepodařilo postihnout alespoň část lidí, kteří ztráty v bankách vědomě a ke svému prospěchu způsobili. I ČNB se angažovala ve snaze některé zjevné kauze k soudu přivést, výsledky bych označil přinejlepším za smíšené. Z hlediska role dohledu souhlasím, že z hlediska ex post se jeví postup dohledu mnohdy pomalý. Ovšem toto není specifickým problémem ČR, ale mnoha institucí obdobnou činnost vykonávajících. Ono "včasné zakročení", třeba odejmutí licence, se později může jevit jako správné, ale zároveň představuje tak drastický zásah do podnikání, že je dobře, když supervisor dobře, a možná i déle zvažuje tento krok... Nicméně doufám, že kvalita současného dohledu ČNB se od 90. let zlepšila a totéž platí, nebo bude platit i pro ostatní zainteresované orgány. K problému auditorů, ale nově třeba i ratingových agentur by bylo možno psát toli, že by to zabralo asi zbytek rozhovoru, takže snad jindy...
Luděk Niedermayer
Roman
Dobrý den pane Niedermayer, co si myslíte o výhledech Americké ekonomiky ? Děkuji
Vyhlídky jsou "nejasné". Nejen pro mne, ale i pro mnohem povolanější ekonomy. Na jedná straně přetrvávající problémy (spíše než trh nemovitostí je to nízká míra úspor a související vnější deficit). Na druhé straně bych nepodceňoval to, že americká ekonomiky je velmi flexibilní a v mnoha ohledech vysoce konkurenceschopná. Krátkodobě nyní zřejmě převyšuje první faktor, dlouhodobě by měl větší roli sehrát ten druhý pohled.
Luděk Niedermayer
Petr
Dobrý den pane víceguvernére, mám na Vás pár otázek. 1) Co se státním dluhem Jak čtu na internetu státní dluh k řijnu 2007 čin il asi 842,7 miliardy Kč. Na 1 člověka připadá dluh asi 84 000 Kč (včetně kojenců, důchodců). Schválený rozpočet na rok 2008 počítá s deficitem 71 mld, takže tendence na zvyšování dluhu budou po reformě pokračovat. Že se zvyšují náklady státu na splácení nemusím připomínat. Otázky: a) V rodinném rozpočtu hospodařím vždy přebytkově (v nejhor.případě vyrovnaně, nikdy žádná půjčka).Proč toto nedokáže stát? Nejde nařídit zákonem, aby byl rozpočet sestaven vždy vyrovnaný? b) Pokud se bude neustále zvyšovat dluh (zatím to tak vypadá), kam až to může zajít. Hrozí třeba za pár let krach měny, devalvace? c)Můžete mi říci přibližně-stačí odhad kolik činil dluh státu za minulého režimu? (1989) d) Kdy očekáváte a hlavně z čeho (bohužel mě nic nenapadá) bude také stát dluh splácet? Zadlužovat se nejde pořád!!! V době růstu ekonomiky by stát měl splácet dluh (z vyšších výnosů daní, DPH-více utrácejí občané), než se více a více zadlužovat? 2) Pokud se zavedlo EURO v České republiky třeba za rok. (vím že je to nesmysl). Co by to v České republice změnilo? (pokles ekonomiky, zvýšení cen, méně výhodný kurz) 3) Pokud si chci část peněz uložit v zahraniční měně. Jakou měnu mě doporučíte? 4) Čínská ekonomika roste. Myslíte,že je výhodné investovat do OPF fondů Čínské ekonomiky? Děkuji za odpověď. Omlouvám se za rozsáhlé dotazy, ale myslím si, že budou zajímat řadu čtenářů tohoto serveru. S pozdravem a přáním hezkého dne Petr
Ke státnímu dluhu: Ačkoliv je jeho úroveň v porovnání třeba s Evropou poměrně nízká, již nyní zatěžují splátky úroků státní hospodaření. Pochopitelně že nárůst dluhu (z čehož ovšem část byla v oblasti "skrytého dluhu) je ekonomicky nežádoucí a lze jen doufat, že dojde v výrazné změně vývoje. Zavedení eura by znamenalo přepočítání všech cen (a tedy i mezd). to samo o sobě není důvodem pro změnu těchto cen. v závislosti na konkurenci u daného zboží se mohou obchodníci pokusit zaokrouhlit ceny nahoru, jiné dolů. ale rozsah těchto změn bývá statisticky (ne vždy pocitově!) malý. V krátkém horizontu by euro pravděpodobně stimulovalo růst, v delším by záležilo na flexibilitě ekonomiky jak by si s tímto impulsem poradila. Ad investice - jaky vždy platí, že vyšší očekávaný výnos bývá kompenzován vyšší rizikem.
Luděk Niedermayer
Radek Novotný
Dobrý den, mám dotaz. Pokud srovnáme Slovensko a Českou republiku. Jaké máme zásadní rozdíly mezi sebou v ekonomice, měnové politice, výši dluhu atd.? Díky radek Novotný
Česká ekonomika prošla od transformace rovnoměrnějším vývojem. Slovensko, po období stagnace, je díky reformám v období velmi rychlého růstu. Největším rozdílem je snaha Slovenska přijmout v roce 2009 euro, což významě ovlivňuje měnovou politiku.
Luděk Niedermayer
honza
Chodite na prednasky CEPu?
Ne, jednou před mnoha lety jsem mluvil v panelu, pokud se nepletu.
Luděk Niedermayer
Petr Koubek
Dobrý den, pane guvernére. Mám dotaz týkající se metodiky výpočtu indexu růstu spotřebitelských cen. Je pravda, že jeden ze základních indexů nebere ohled na růst životních nákladů spojených s pořízením či pronájmem nemovitostí? Neřítíme se někam do katastrofy (situaci na některých realitních trzích - Praha a okolí, Brno a okolí i jinde jistě znáte) - banky, hypoteční agentury, developeři a potažmo také občané, kteří uvažují o investicích do bydlení, a další tak vlastně vycházejí z nepřesných údajů (přitom náklady na bydlení dosahují v ČR už standardních evropských parametrů! Jak je to s výpočtem inflace v jiných státech EU a OECD? Děkuji mnohokrát!
vice ;-) otázka zahrnutí cen aktiv do CPI je jednou z nejvíce diskutovaných záležitostí. v této oblasti hraje nejvyšší roli cena bydlení. většína zemí, dle mé znalosti, stejně jako my určitou formu ceny bydlení, včetně implikovaného nájmu u bydlení "ve svém" obsahuje, ale čistý růst cen nemovitostí (třeba reprodukční cenou) obvykle zahrnut není. Myslím, že do katastrofy se neřítíme, i když v posledních letech ceny rostou rychleji. Je dobré si zvyknout na to, že i ceny nemovitostí mohou růst i klesat a tak i možný pokles cen by nebyl onou katastrofou.
Luděk Niedermayer
sasa
Dobry den, myslim si, ze CR by nemela prijimat euro dokud struktura cen nebude kopirovat nemeckou. Jinak dojde jeho prijetim k postupnemu znehodnoceni dlouhodobych uspor obcanu, jak se struktury cen u nas a v Nemecku budou srovnavat. Mohl byste to komentovat?
Při pohledu na strukuru cen je dobré vzít v úvahu, že ceny obchodovatelného zboží se v cenám "německým" již dlouho blíží a rozdíl je marginální. U cen služeb bude docházet, bez ohledu na přijetí či nepřijetí eura k postupnému přibližování v závislosti na růstu bohatství lidí. To co se liší nejvíce jsou ceny "veřejných statků", jako je školství a zdravotnictví třeba. Zde je ale změna cen otázkou daňového systému. Nemyslím tedy že principiálně platí, že rozdíl struktury cen automaticky zabraňuje ekonomicky smysluplné zavedení eura. ale je to i otázka míry...
Luděk Niedermayer
Briťák
Jednoho dne přijmeme euro. Bude pak možné říci, že jedníky, dvojníky, stejně jako se vyřadily desetníky, dvacetníky nebudeme používat, nebo budeme MUSET tyto drobáčky, na které není ani pořádně vidět, (a to mám dobrý zrak) použivat?
Mince malých nominálů jsou všude v eurozóně platné, ale jsou země, které motivují občany a firmy k omezení jjeich oběhu, protože ho považují za příliš nákladný. možná, že i tuto možnost by v budoucnu mohla ČR zvážit.
Luděk Niedermayer
challenger
Dobrý den, pane Niedermayere, mám takový psychopatický příspěvek, ale myslím, že má logiku, kterou bez obvyklých vytáček nezpochybníte. Vysvětlete mi jednu věc. Pokud platí kvantitativní teorie peněz (a ta platí, na tom se, doufám, shodneme), pak jediný možný zdroj inflace v zemi, kde nedochází k poklesu výroby (jako třeba po válečeném konfliktu), je uvolňování nekrytých peněz do oběhu. Nyní inflace dosahuje hodnot kolem 5% a očekává se ještě mnohem vyšší. Úroky ve většině bank jsou záporné (když připočítáme nehorázné poplatky, které v jiných zemích na západ od nás nemají obdoby). Tudíž Váš ústav každý rok okrádá lidi tím, že zvyšuje hodnotu měnové báze. Je statisticky signifikantně prokázáno, že hodnota inflace se zvyšuje vždy, pokud je u moci ODS (skokový pokles inflace v letech 1997/98, nyní opět skokový vzestup). Proč takto jdete vládnoucí garnituře ODS na ruku, hrozí vám Klaus ztrátou pozice? Není Vám trapné to, že díky Vaší expanzivní měnové politice se lidé střádáním prakticky nemohou zabezpečit na příští dobu (je to neefektivní, úspory sežere inflace) a tudíž utrácejí, roztáčejí kola kapitalismu ale na druhé straně zůstávají do konce života závislí na rozhodnutích Strany a Velkého finančního bratra? Je to tedy podobné jako za feudalismu, kdy si vlastník půdy vynucoval poslušnost lidí tím, že jim milostivě dovolil, aby na jeho půdě hospodařili a uživilis se. Nyní si vy vynucujete poslušnost lidí tím, že jim po troškách a potichu kradete jejich úspory. Je toto ten hlavní mocenský nástroj tzv. demokratického režimu? Proč nezůstává množství peněz v oběhu konstantní neboli neměnné, což by lépe vyhovovalo drobným střadatelům a lidem myslícím na budoucnost, kteří by se od jistého množství nastřádaných peněz mohli přestat bát, a přinášelo by to ony sociální jistoty mnohem lépe i bez přítomnosti sociálního státu, kterému se příslušný závislý občan musí nyní nejdřív správně poklonit (což je přesně to, co dnešní soudruzi u moci vyžadují), aby ke stáru nezemřel hlady?
Toto je velmi dlouhé téma neb otázka toho, zda lze či nelze provádět politiku kvantitativního řízení měnové zásoby určitou relevanci mám. Nicméně k míře této relevance bych dodal, že všechny rozhodující měnové autority od této politiky upustili a soustředí se na provádění politiky nastavování cenou peněz.... omlouvám se za zkratku.
Luděk Niedermayer
Jiří Plaček.
Dobrý den, pane viceguvernére. Pan profesor Švejnar se mj. vyjádřil, že bychom měli euro zavést co nejdříve. I kdybychom plnili ostatní kriteria, já to považuji za hloupost. V době, kdy kurs koruny trvale roste je to přece neprozíravé, ne? Přece má smysl dbát o to, abychom lépe zhodnotili přidanou hodnotu v našich výrobcích, a to do doby, kdy koruna a euro bude mít mezi reálnější parametry. Naši slavní exportéři přece podstatnou část surovin a polotovarů dovážejí, na jejich "naléhání" bych zase tolik nedal. Proč má pan Švejnar takové podivné stanovisko? Vím, můžete mít obavy odpovídat, protože prezident Vás jmenuje... Ale buďte bez obav, bude mít jiné příjmení než "Švejnar". Přeji pěkný den. Jiří Plaček, Pardubice.
Nejen vzhledem k tomu, že mé působení v BR již pomalu končí Vám mohu sdělit svůj názor bez "korekcí" (nicméně činil jsem to tak vždy....) Posoudit přesně výhody a nevýhody zavedení eura pro ČR je velmi obtížní a exaktně dle mého názoru nemožné. Jeho zavedení by znamenalo nepochybně růstový stimul. Ovšem není prosté rizik, které se projeví v případě, že ekonomika není dostatečně flexibilní. Pak může po období urychlení růstu následovat stagnace či recese díky třeba ztrátě konkurenční pozice. Máte pravdu, že kurz nám umožňuje dohánění EU při nižší inflaci, což je příznivé. Bohužel, občas ovšem kurz na místo této příznivé či stabilizační role může sehrát roli nepříznivou, a šok, třeba depreciační či apreciační způsobit. A to zas tak moc vítáno není.
Luděk Niedermayer
Olga-Anna
Dobrý den, mám 2 dotazy: 1. jaký je váš názor na schopnost hl. města Prahy pořádat OH to zhlediska finanční náročnosti a realistického odhadu návratnosti akce? 2. Jaký je váš názor na přijetí Eura a ideální termín přijetí eura z hlediska národního hospodářství, nikoli z hlediska politického?
Vyjádřil jsem už nároz, že OH v Praze považuji za nežádoucí cvičení jak z hlediska nákladů, našich schopností i priorit. Ale je to můj soukromý názor. Co se týká eura z mé předchozí odpovědi je asi vidět, že bych v případě zavedení eura byl více "optimistický" než je nyní v našich krajích zvykem. myslím, že je velm idobře možné (a dokonce i bez příjetí eura vysoce žádoucí) urychleně kriteria plnit a tím přijetí eura teoreticky umožnit. to by umožnilo myslím lepší diskusi o této otázce.
Luděk Niedermayer
Jan Novák
Naši politici si někdy rádi hrají na ekonomy, přestože je mezi nimi mnoho co pochází z "utrácivých" povolání - hlavně doktoři a právníci. Nesnáším tvrzení, že naším plusem je nižší podíl státního dluhu na HDP proti zemím ze Západu. Prosba: nemohl byste jim vysvětlit, že například "více zadlužená" Belgie má na rozdíl od nás v daleko lepším stavu silnice, železnice, ekologii, školství atd. a až my se "jednou" k jejich parametrům přiblížíme, potom budeme rekordmany v zadlužení? Zabýváte se také těmito propočty, promítnutými do budoucna?
Osobně nejsem vůbec přivržencem myšlenky, že "dočasným" nárůstem dluhu dožememe nějaké "zanedbané investice". S dočasností máme své zkušenosti a kvalitou státních investic taktéž. myslím, že stát by měl striktně (pro ekonomy nejlépe cyklicky vyrovnaně) hospodařit s prostředky které má a zvažovat, jaké jsou jeho priority. V situaci Belgie bychom každý rok začínali sestavování rozpočtu s nákladem 100-200 mld na platby úroku a to není fakt dobrý začátek.
Luděk Niedermayer
Petr Ježek
Pane vice guvernére, jakou perspektivu a důsledky pro ČR očekáváte v oblasti rezervních měn z hlediska ČR a globálního a jaký názor máte na možnou náhradu USD Amerem?
eurem, myslím ;-) Nepochybně, role eura jako rezervní měny roste. zároveň řada centrálních bank nyní diverzifikuje i do jiných měn (třeba JPY,CHF,GBP a pod) či jiných instrumentů.
Luděk Niedermayer
Petr Ježek
Pane viceguvernére, v čem shledáváte odlišné nástroje a cíle měnové politiky ČNB a ECB a jak hodnotíte vývoj kurzu CZK/EUR v této souvislosti?
Z hlediska instrumentů postupuje prakticky shodně jako ECB. Z hlediska cíle, lze ČNB považovat za čistě inflaci cílující centrální banku, zatím co ECB drží svůj vícepilířový přístup, zohled%nující ve vyšší míře tzv. "měnový pilíř". V praxi však rozdíl není zas tak moc velký, cíl inflace blízko pod 2% ECB velmi akcentuje a ČNB při měnovém rozhodování provádí analýzy "všeho možného" včetně měnového vývoje. Z hlediska kurzu obě instituce akceptují floating kurzu a k intervencím se uchylují zcela vyjímečně.1
Luděk Niedermayer
Tomáš
Dobrý den. Zajímalo by mě, proč ČNB nic nedělá s neúměrně silnou korunou. Pro menší exportéry je už ubíjející.
Většina obdobných centrálních bank došla k poznání, že účinnost intervencí na devizových trzích není valná. Přesto však to je nástroj, který lze občas, ale opravdu jen občas použít. Jinak platí, že vývoj kurzu (nikoliv ovšem ten velmi krátkodobý) ovlvňuje nastavení úrokových sazeb. V našem případě nám například silná koruna umožnila držet dlouho velmi nízké úroky, což ekonomice pochopitelně prospělo.
Luděk Niedermayer
Blažena
Pěkný den přeji, pane Niedermane. Domnívám se, a nejsem sama, že nám spolu se špinavými penězi, jejichž existenci jsme popírali, natekly do společnosti špinavé vztahy. To, co občanům tohoto státu vadí nejvíc je naprostý nedostatek respektu k osobnosti slušného, pracovitého, spolehlivého občana, který svou prací plní státní pokladnu a který v podstatě, pokud nemá miliony na mazané advokáty, se svého práva nedomůže, zatímco jedinci, kteří nabyli své miliardy naprosto netransparentními způsoby se umí vyvléci z jakékoli odpovědnosti a když je nejhůř, za podpory policie a státních zástupců, utečou z republiky. Tato nerovnost před právem a spravedlností způsobuje "blbou náladu", která většinu společnosti již řadu let neopouští.
Na otázku jsem částečně odpovídal již výše. Věřím jen (a doufám), že se situace zlepšuje a to, že v poslední době bylo zveřejněno několik problematických kauz je snad známkou zlepšení a ne zhoršení.
Luděk Niedermayer
Karel Novotný
Dobry den, mel bych dotaz stran mezd-kdy asi tak predpokladate, ze se dostane CR na uroven EU v prumernych mzdach? Dekuji za odpoved
Odpovídal jsem výše. Myslím, že to bude postupný proces, bude trvat mnoho let a je velmi diferenciovaný dle profese. Nezapomínejme také, že k přiblížení v některých ohledech může částečně docházet i z druhé strany. Nicméně zatím je pro nás přirozeným benchmarkem spíše skupina "chudších zemí starého EU".
Luděk Niedermayer
Spořitel
Jak je možné, že nám komunisti dávali 4% úrok na vkladní knížky s roční výpovědní dobou 1rok a to byla inflace téměř nulová. Dnes nám dávají banky na termínované účty třeba jen 0,3% když byla inflace 1,5% a nyní jen 0,6%, když je inflace 4%. Přitom při půjčování peněz si klidně řeknou o 9%. Jak to komunisti dolázali nám dávat tak vysoký úrok a dnešní kapitalističtí profesionálové to neumějí. Nebo nás spořitele tito profesionálové okrádají? Doufám, že ČNB nebude nic dělat proti posilující koruně. My co máme úspory a nemáme žádné dluhy, nechceme nyní přijmout EUR, my chceme aby koruna pořád posilovala a až se konečně vyrovná parita kupní síly (tu Klaus posral v začátku 90.let zúmyslnou devalvací koruny). To znamená vyrovnávat cenové rozdíly přes posilování koruny, aby nebyly naše úspory znehodnoceny zase vysokou inflací. Nechceme přijmou EUR nyní, aby prudké vyrovnání cen a obrovská inflace nám zase zničila úspory. Máme na háku naše exportéry a statisíce dlužníků. Exportéři zase chtějí měnový polštářek jako za Klause, a dlužníci chtějí snížit dluhy vysokou inflací.
Tak zvaně nulovou inflaci za vlády komunistů a jejich 4% úroky bych nebral opravdu jako referenční model pro měnovou politiku a některé faktory ovlivňující výši úroků jsem popsal výše. Pochopitelně, že apreciace koruny je mnohými vítána, ale nesmíme zapomenout, že ta je udržitelná jen, pokud bude podložena výkonností ekonomiky. takže to vše je opět otázky míry...
Luděk Niedermayer
Alois
Pane Niedermayere, nevím, zda je to dotaz na Vás, ale zkusím to. Šel jsem do důchodu v roce 1993. Dá se říci, že ve stejném roce, kdy mi inflace znehodnotila celoživotní úspory, které jsem měl na stáří. Ze stovky se stala dvacetikoruna. Totéž se stalo mým rodičům, napřed vázané vklady, posléze měna. Nyní bydlím v domě, který město prodalo soukromému majiteli. Náklady na bydlení přesahují můj důchod. Žijeme z důchodu manželky.Nikoho naše problémy nezajímají. Dům s pečovatelskou službou nedostaneme, protože je před námi cca 120 čekatelů. Půjdeme za celoživotní práci pod most? Jak je možné, že na lidi našeho věku nikdo ve státě nemyslí?
Lidsky tomu zcela rozumím, jako ekonom bych řekl, že v některých oblastech bohužel, v rozporu s proklamacemi, nedochází ke zpepšování tak, jak by občané čekali... Je pravda, že díky sociální síti si stojíme dokonce až "neevropsky" dobře v oblasti nejchudších lidí, ale je pravda, že situace lidí, kteří se pohybuji mad touto hranicí je mnohdy tak obtížná jak píšete.... Bohužel k tomu neumím nic víc říct, to, že věřím, že i tyto oblasti se budou postupně zlepšovat Vás asi neuspokojí.
Luděk Niedermayer
Houda
Jak vidíte relaci eura vuči dolaru v horizontu příštích deseti let ?
souvisí to s perspektivami americké ekonomiky, jak jsem psal výše. navíc je otázkou, zda nedojde k vyšší míře promítání slabého dolaru do americké ekonomiky, což by mohlo vést k dlouhodobě nominálně slabšímu dolaru.
Luděk Niedermayer
Helena
Vážený pane, mohl byste nastínit trend vývoje kurzu CZK k EURu na asi 2-3 roky dopředu? Tedy pro období, kdy u nás ještě nebude měna EURo zavedena. Děkuji Vám Helena
Obávám se, že nemohl. Neb nevím. Základní scénář je pomalé postupné reálné zhodocování v závislosti na tom, jak se ekonomice bude dařit. Ale to nic neříká o tom, kam se kuruna ze současné historicky silné úrovně vydá.
Luděk Niedermayer
Malý
Dobrý den, mám dotaz k euru.Proč je snaha zavést euro co nejdříve,když dle mého názoru pro současnou ČR je a v příštích nejméně 7 letech budou převládat negativa.Přijmout euro by mělo nejméně negativ pro občany v době ,kdy cenová hladina zboží ,služeb a zejména ceny práce se přiblíží alespoň na 90% dnešní západoevropské 15.V opačném případě se cenová hladina zboží a služeb vyrovná mnohem rychleji než cena práce aniž by musely nekonkurenceschopné podniky zbankrotovat a tím zvednout zase nezaměstnanost.Máte stejný názor a pokud ano,jsou podle Vás tlaky na rychlé zavedené Euro pouze politické pocházející od nadnárodních společností? Díky za odpověď.
Viz výše. Netroufnu si polemizovat s tím, zda je zavedení eura výhodné či nikoliv, ale předpoklad, že by zavedení eura samo o sobě mělo okmažitě zrychlit přiblížení cenových hladin není správný. Jinak je pravda, že zájem o zavedení eura mají zejména exportující podniky(čisté exporty), pro které znamená volatilita kurzu riziko, proti kterému se je možno zajistit jen krátkodobě. Dále pak v případě přechodu na euro uspoří náklady na konverze a podobně, což jsou argumenty pro růstový impulz spojený s přechodem na euro.
Luděk Niedermayer
Andy
Preji dobry den Muj dotaz je strucny mohl by jste me rict co zpusobuje posilovani a nebo oslabovani ceske koruny k Euro a popripade k libre a jake si myslite ,ze jsou vyhledy ke kurzu libry vuci korune. A posledni jak vidite vyvoj dolaru Dekuji za odpoved
Hlavní měnou, vůdči které se kurz koruny vyvíjí je euro. Ostatní kurzy (snad kromě USD, který souvisí s některými kapitálovými pohyby) jsou pak odvozené přes jejich směnný kurz k euru. takže principiálně je lze vás dotaz rozdělit na otázku perspektiky koruny proti euru a vyhlídkách ostatních ekonomik. částečně jsem odpověděl výše. a anglii je možno říct jen, že to byla v posledních letech velmi úspěšná ekonomika. nicméně není prosta taktéž problémů (trh nemovitostí, částečně fiskální politika).
Luděk Niedermayer