Největší akciový fond, jehož podílové listy lze koupit přímo za koruny, ING český akciový, za poslední rok prodělal klientům 13,8 procenta. Další populární fond, ISČS Sporotrend České spořitelny, dokonce 17,3 procenta.

Na to nebyli Češi zvyklí. Akcie totiž čtyři roky po sobě silně rostly a tyto fondy přinášely za rok mnohdy i čtyřicetiprocentní výnosy. Současná špatná situace ale neznamená, že manažeři fondů se chystají nějak měnit své strategie.

"Úkolem fondů není spekulovat o tom, že něco půjde nahoru nebo dolů, ale udržet si určitou strategii. To je jejich hlavní smysl tak, aby ji investor mohl realizovat. Portfolio manažeři by neměli dělat žádné veletoče," říká generální ředitel ČSOB Investiční společnosti Jan Barta. O všem totiž nakonec stejně rozhodnou Spojené státy a stav tamní ekonomiky. Dokud se neuklidní akciové trhy po celém světě, jejichž stav právě na situaci v USA závisí, neporoste ani majetek v akciových fondech.

Reakce lidí? Začali nakupovat 

A jak reagují klienti? Co se týče domácích akciových fondů, tak poté, co se v lednu podílových listů spíše zbavovali, v únoru a březnu naopak začali nakupovat. Podle Asociace pro kapitálový trh (AKAT) utratili Češi v březnu za podílové listy domácích akciových fondů o necelých padesát milionů více, než kolik vyinkasovali jejich prodejem. Úplně jiná situace však byla u zahraničních fondů, z kterých 183 milionů naopak stáhli.

Ekonomická krize v USA - speciál na iHNed.cz - čtěte ZDE
Vaše peníze v ohrožení! Bojíte se? - čtěte ZDE debatu čtenářů

"Výprodeje ale nejsou nijak silné. Řekl bych, že Češi se sice nehrnou nijak dravě do nových investic, ale ani zběsile neprodávají podílové listy," říká Dalibor Hampejz ze společnosti Atlantik Asset Managment.

Barta však připouští, že investoři v Česku často reagují panicky. "Snažíme se jim vysvětlovat, že takové situace na trhu nepřicházejí každý rok, ale občas nastanou. Od toho jsou i investiční dotazníky. Pokud tam lidé uvedou, že budou prodávat, jakmile začnou prodělávat, bývá lepší je do akciových fondů vůbec nepouštět," říká.

Nejvíc vydělalo zlato 

Ale ne všechny fondy klesají. V době, kdy rostou úrokové sazby, vydělávají fondy peněžního trhu, kde je stále asi třetina peněz, které ve fondech jsou. Jde ale o málo výnosné investice, které nestačí ani na pokrytí sedmiprocentní inflace.

Nízké, ale stabilní výnosy kolem dvou tří procent nabízí i zajištěné fondy, které investorům garantují jistý výnos. Absolutním vítězem hitparády fondů, do kterých lze investovat v českých korunách, se pak stal fond společnosti ČP Invest ČPI-OPF Zlatý. Ten totiž vsadil na růst cen komodit, hlavně zlata, jehož cena nedávno poprvé v historii pokořila 1000 dolarů za unci. "Zlatý" fond vydělal meziročně necelých 14 procent.

 

080331-15a.jpg