Ceny ropy, benzinu a topných olejů vyletěly včera k rekordním hodnotám. Reagovaly na pravidelnou týdenní zprávu vládní agentury EIA o stavu zásob ropy v USA.

Nejprve americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vůbec poprvé vystoupila na 112 dolarů a pokračovala v růstu až na 112,21 dolaru za barel. Později zdolala rekord i severomořská ropa Brent, jejíž cena se vyšplhala na 109,36 dolaru.

Barel WTI se v závěru obchodování ustálil na 110,87 dolaru, což je nejvyšší závěrečná hodnota, na které se nejbližší termínový kontrakt kdy ocitl. Brent uzavřel na 108,47 dolaru, což je také nejvyšší dosavadní závěr.

Zásoby ropy ve Spojených státech klesly v minulém týdnu o 3,15 milionu barelů. Trh přitom podle průzkumu agentury Bloomberg čekal naopak nárůst zásob o 2,3 milionu barelů.

Zásoby benzinu v USA se snížily o 3,4 milionu barelů. V tomto případě se očekával pokles o tři miliony barelů.

Ceny ropy vzrostly také v reakci na další pokles dolaru. Ten včera silně oslabil k euru, britské libře i japonskému jenu, protože se ve Spojených státech objevily spekulace, že americká centrální banka Fed ještě v dubnu sníží úroky o dalšího 0,5 procentního bodu.

Cena ropy překonala magickou hranici sto dolarů za barel poprvé letos v lednu. Analytici předpovídají, že bude dál růst. Poptávka rozvíjejících se zemí, jako je Čína nebo Indie, totiž roste mnohem rychleji než nabídka ropy. Ceny ženou nahoru také spekulanti.

"Spekulace jsou hlavním důvodem ženoucím cenu ropy vzhůru," uvedl katarský ministr energetiky Abdullah bin Hamad al-Attiyah.

Investiční banka Goldman Sachs přišla v březnu s velmi temnou předpovědí vývoje cen ropy. V blízké budoucnosti by se cena černého zlata mohla pohybovat až kolem 200 dolarů za barel. Právě tato banka přitom s předstihem a poměrně přesně předpověděla i nynější růst cen.

Nad 31 korun za litr by se tak mohla vrátit i cena benzinu v Česku. Podle kartové společnosti CCS zlevnil litr naturalu v tomto týdnu na 30,33 koruny. Za více než 31 korun se prodával naposledy v polovině ledna. Majitelé českých čerpaček nakupují benzin na burze v Rotterdamu. Zdražení se v Česku promítne asi po dvou týdnech.

Na nižší výkon pracují nyní i rafinerie ve Spojených státech. Zatímco minulý týden využívaly 83 procent své kapacity, loni ve stejném období to bylo 88,4 procenta. Před třemi týdny pracovaly rafinerie dokonce jen na 82,2 procenta, což je nejméně od října 2005.

HN_080410_19b.jpg