Burza v PrazeAkciová burza Nasdaq OMX Group, která provozuje akciové trhy ve Spojených státech a některých zemích severní Evropy, má zájem o Burzu cenných papírů Praha. Agentuře Reuters to řekly informované zdroje. Podle některých z nich by chtěl Nasdaq získat v pražské burze většinový podíl.

Majitelé burzy už dříve dali najevo, že do konce roku možná prodají více než 90 procent akcií burzy. Zájem projevují hlavně evropské burzy, například z Vídně či Varšavy. O Nasdaqu se rovněž spekulovalo. Pokud by Nasdaq pražskou burzu získal, zajistil by si v regionu střední Evropy i důležitý výchozí bod k další expanzi.

Čtěte další zprávy o pražské burze

Hodnota pražské burzy se odhaduje na více než 300 milionů dolarů (více než 5,2 miliardy Kč). Americká investiční banka Morgan Stanley stanovila horní strop cenového pásma až na 590 milionů dolarů, což je asi 10,1 miliardy korun.

Analytici ale upozorňují, že pokud nabídku předloží právě Nasdaq, bude ze hry politika, která by se mohla ukázat jako problém v případě, že o BCPP projeví zájem burza některého z okolních států. Tyto burzy totiž mají eminentní zájem o menší regionální konkurenty, kteří neumějí přilákat dost nových emisí, což je právě případ pražské burzy.

"Vzhledem k tomu, že Nasdaq je ve světě velkým hráčem, bude zde i značný zájem mezi menšímu burzami, které se s ním budou chtít spojit," poznamenal analytik společnosti Equity Research Desk Bernardo Mariano. Převzetí burzy v Praze by podle něj byl pro Nasdaq chytrý krok.

 

Co je Nasdaq

Nasdaq je americký mimoburzovní trh cenných papírů. Jde o techologický trh, což znamená, že se na něm obchoduje s tzv. technologickými akciemi (hlavně počítače, telekomunikace, biotechnologie, ale také bankovnictví, pojišťovnictví, finančnictví, doprava i průmysl). Činnost zahájil v roce 1971 a stal se prvním elektronickým trhem cenných papírů na světě. K současným nejznámějším společnostem, s jejichž akciemi se na trhu obchoduje, patří softwarová společnost Microsoft nebo výrobce mikročipů Intel.