Prudký růst na burzáchPo týdnu rekordních propadů na všech světových burzách, přichází na jeho závěr razantní oživení. Zprávy o tom, že se americká vláda chystá zřídit instituci, která by odkupovala špatné úvěry, pomohly nejdříve americké burze, jejíž indexy ve čtvrtek vzrostly o zhruba 4 procenta.

Ruská burza: + 25 procent

Podobně v pátek pokračovaly akciové trhy v Asii. Japonský index Nikkei si polepšil o 3,76 procenta a pozitivní nálada se postupně přenesla i na evropské trhy. Index ruské burzy MICEX si po dvoudenní pauze zaviněné volným pádem cen akcií připisuje 25 procent.

Tento raketový nárůst jí však donutil pozastavit obchodování. Stejně na tom je i další ruská burza RTS, která pozastavila obchodování na hodinu již o něco dříve.

V dobré kondici jsou i burzy ve střední Evropě. Německé akcie sílí o 4,16 procenta, podobně je na tom polská burza. Rakousko i Maďarsko zlepšuje o 6 až 7 procent. V čele je ovšem burza v Praze, index PX zde přidává kolem jedenácté hodiny 8,5 procent. Nejvíce posilují akcie developera Orca, a to o 23 procent.

Orco spolu s další developerskou společností ECM v minulých dnech prudce oslabovaly a po 20procentních pádech musely být obchody s jejich akciemi opakovaně zastaveny. Na rozdíl od Orca se ale ECM nedaří ani v pátek a jako jediný ze SřPADových titulů ztrácí (1,73 %). Naopak více než 10 procent přidává Erste Bank a AAA.

Vývoj na pražské burze v posledních dnech - čtěte ZDE

Západoevropský index FTSEurofirst si po zahájení připsal přes 5 procent zisku. "Český trh by dnes měl zažít velkou rally poté, co americká vláda zveřejnila svůj plán na záchranu," uvedl Ronald Schubert z Patria Finance.

Pátečnímu raketovému růstu akcií předcházely dny krachů a obav z finanční stability po celém světě, zejména v USA. O víkendu padla americká investiční banka Lehman Brothers a další gigantická banka Merrill Lynch byla před krachem zachráněna převzetím ze strany Bank of America.

Navíc se ke krachu přiblížila i největší americká pojišťovací skupina AIG. Podle expertů by její pád měl zatím nejhorší následky od začátku hypoteční krize loni v létě. Málokdo totiž nemě s touto pojišťovnou nic společného. AIG pak byla zachráněna půjčkou 85 miliard dolarů ze strany americké centrální banky Fed výměnou za téměř 80 procent akcií.