burza-malajsie__192x128_.jpgAkcie na burzách v Asii ve čtvrtek prudce klesají a trhy reagují především na další silný propad Wall Streetu. Tokijský hlavní index Nikkei zažil největší propad od krachu akciového trhu v roce 1987. Nikkei ztrácel až 10,3 procenta, později ale ztrátu snížil na 9,5 procenta a pohyboval se kolem 8641 bodů.

Ztráty ostatních asijských burz se většinou pohybují od čtyř do sedmi procent a jsou výsledkem obav z globální recese.

Na začátku týdne akcie prudce zpevňovaly díky plánu na podporu bank, na němž se dohodly vlády evropských zemí. Přestože tento krok analytici hodnotí pozitivně, zároveň upozorňují, že prudkému zpomalení hospodářského růstu ani takové opatření nezabrání.

Čtěte také

Japonský premiér Taró Aso viní z dalšího poklesu na burzách Spojené státy a jejich plán stabilizace finančního systému. Američané chtějí finanční systém podpořit částkou až 700 miliard dolarů (asi 12 bilionů Kč), což však podle premiéra stačit nebude.

"Protože je to málo, trh znovu prudce padá," řekl Aso členům rozpočtového výboru v horní komoře parlamentu. Nic dalšího k tomu neuvedl. Ve středu ale byla v USA zveřejněna i nepříznivá statistika o vývoji maloobchodních tržeb za září.

Blogy na iHNed.cz

Index tokijské burzy Nikkei 225 Index Hang Seng burzy v Hongkongu si odepsal 7,7 procenta, index Kospi v jihokorejské metropoli Soul ztrácel 8,4 procenta. V Sydney se ztráty pohybovaly kolem sedmi procent, v Singapuru kolem šesti procent.