Akcie na Wall Street v úterý klesly, investoři se zbavovali především akcií firem z odvětví těžby základních surovin. Obávají se totiž, že pokud světová ekonomika výrazně zpomalí tempo růstu, klesne poptávka po ropě a dalších komoditách. Vliv na pokles cen akcií měly i slabší výsledky hospodaření některých firem.

Index Dow Jones oslabil o 2,5 procenta (231,77 bodu) na 9033,66 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,08 procenta na 955,05 bodu, index Nasdaq Composite oslabil o 4,14 procenta na 1696,68 bodu.

Z firem, které se zabývají těžbou, prudce klesly především akcie Freeport McMoran Copper & Gold. Firmě prudce klesl zisk, na což investoři odpověděli tím, že akcie poslali dolů o 10,8 procenta.

Čtěte také

Horší zisky se ale týkají i firem z jiných odvětví, především z vyspělých technologií. Například Texas Instruments varoval před slabším prodejem analogových čipů, zatímco chemička Du Pont snížila odhad zisku na celý rok. Část investorů prodávala technologické tituly preventivně ze strachu, že se dočkají špatných výsledků hospodaření id firem Apple a Yahoo.

"Každý podnik teď bude ve výhledu hospodaření poukazovat na slabou ekonomiku," podotkl k situaci na trhu hlavní analytik společnosti North Star Investment Management Eric Kuby. Upozorňuje také na to, že obchodování je v poslední době silně rozkolísané.

 

Speciál iHNed.cz

Index volatility, který sestavuje opční burza CBOE v Chicagu, vzrostl nad 53 bodů, minulý čtvrtek ale během dne vystoupil na rekord 81,17 bodu. Index měří zajištění proti dalšímu propadu akcií a zpravidla se pohybuje opačně k cenám akcií.

Na devizovém trhu pokračuje v růstu dolar, který je vůči koši měn nejvýše za posledních 20 měsíců. Klesá naopak japonský jen, tam jde ale především o technické faktory. Japonská měna se totiž používá jako nástroj financování spekulativních transakcí. O ně klesá zájem s tím, jak oslabují ceny akcií a zhoršují se hospodářské vyhlídky.

Předpokládá se sice, že Spojené státy už jsou v recesi, zájem o dolar ale zajišťují jiné faktory než stav ekonomiky. Především jde o výhled úrokových sazeb, kde se předpokládá, že základní úroky mimo Spojené státy půjdou dolů mnohem více než v USA. Předpokládá se také, že americká ekonomika se může z problémů dostat dříve než jiné země.

Euro k dolaru kleslo o 2,2 procenta na 1,3053 USD, k japonskému jenu kurz eura spadl na 130,70 JPY a byl nejnižší od června 2005. Takzvaný dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru vůči šesti hlavním světovým měnám, se dostal na 84,32 bodu. Je tak nejsilnější od loňského února.