Zhoršená investiční doporučení a nižší cílové ceny sráží v prosinci jeden titul pražské burzy za druhým. Podle oslovených analytiků za tím stojí především obava z dalšího vývoje české ekonomiky a vyšší míra rizika na trhu. Své hraje nyní i větší opatrnost analytiků pramenící z nejistoty budoucího vývoje kapitálových trhů.

Přitom vývoj pražské burzy za poslední měsíc není vůbec špatný. Její index PX si připsal přes pět procent. Více než polovina titulů na pražském trhu skončila od 19. listopadu do 19. prosince v kladných číslech. Za celý rok jsou však ztrátové téměř všechny tituly.

Nižší růst HDP, menší zisky

Všechna doporučení investičních společností jsou postavena na makroekonomických základech. Tím, jak se teď analytici předhánějí v tom, kdo přijde s pesimističtějším odhadem, se zhoršují i výhledy jednotlivých titulů. Zatímco ještě před pár měsíci počítali analytici pro příští rok s tříprocentním růstem a ministerstvo financí sestavovalo státní rozpočet s očekáváním růstu HDP o 4,8 procenta, teď jsou v odhadech mnohem opatrnější.

Přečtěte si také

Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer nedávno uvedl, že bude rád, když tempo růstu české ekonomiky dosáhne příští rok "pozitivní nuly". Pokud Česko vykáže růst hrubého domácího produktu, pak to bude úspěch i podle ekonoma Jana Švejnara. Renomovaná banka JPMorgan Chase Česku předpovídá na rok 2009 dokonce recesi. ČNB počítá v aktuální prognóze s růstem ve výši 2,9 procenta, v záloze má i alternativní scénář, který počítá jen s půlprocentním růstem, tomu se pravděpodobně přiblíží i nová prognóza ČNB. "Je hodně pravděpodobné, že půjdeme k alternativnímu scénáři," řekl HN ředitel měnové sekce a statistiky ČNB Tomáš Holub.

Analytici mají pochybnosti o vývoji jednotlivých sektorů ekonomiky. "Nevíme, jak hluboko se jednotlivá odvětví propadnou," říká Petr Hlinomaz z BH Securities.

Ke zhoršování investičních doporučení přispívá i rostoucí riziko na trhu. "Míra rizika se zvyšuje," upozornil analytik společnosti Atlantik FT Milan Vaníček.

Riziko přitom vstupuje do modelů, jimiž analytici oceňují hodnotu cenných papírů. Rostoucí riziko pak vede k nižším cílovým cenám. Nepomáhá tomu ani snižování sazeb ze strany centrálních bank. Například ČNB srazila za poslední dva měsíce sazby o 1,25 procentního bodu. "I když jsou sazby nízko, úroky bank hodně navyšuje riziková marže," říká Hlinomaz.

Opatrnost je na místě

Investiční doporučení odráží potenciál titulu na burze, který může být nižší, než kde ho vidí analytici. "I když vidím například ČEZ na tisíci korunách, je otázka, jestli se na těchto hodnotách bude pohybovat," zmínil Hlinomaz. Akcie energetického gigantu zakončily páteční obchodování na 776,6 koruny.

Rovněž vnitřní hodnota cenného papíru nemusí odpovídat tomu, kde se pohybuje jeho cena na trhu. "K váhání podněcují zprávy z domova i ze zahraničí," dodal Hlinomaz s tím, že pohled investorů na akcie se mění ve prospěch dividendových titulů a společností, které generují dostatek hotovosti.

Zhoršená doporučení a nižší cílové ceny - tedy hodnoty, k nimž by se skutečné ceny měly v následujících nejčastěji dvanácti měsících přiblížit, se už ale nevyhýbají ani titulům bohatým na hotovost. Příkladem může být snížená cílová cena Telefóniky od KBC.

Změny mnohých doporučení však i nadále vyplývají z konkrétních aspektů jednotlivých titulů. Tak například důvodem výrazného snížení cílové ceny těžařské společnosti NWR ze 4,5 na 1,3 libry od Merrill Lynch byly zhoršené vyhlídky celého sektoru kvůli stagnujícímu automobilovému průmyslu a předpokládaný pokles ceny ropy na 25 dolarů.

081222_22a.jpg