Manažeři třetí největší americké banky Citigroup odmítli být zařazeni do systému bonusů. Podle agentury Reuters se tak stalo poté, co se obří bankovní ústav ocitl na pokraji krachu.

Systém bonusů, který by vrcholný management opravňoval například ke zlatým padákům a dalším výhodám, ve středu odmítl výkonný ředitel Vikram Pandit, předseda představenstva Win Bischoff a finanční ředitel Gary Crittenden. Údajně kvůli pěti čtvrtletním ztrátám Citigroup v řadě.

Citigroup odepsala na odpisech špatných úvěrů, hypoték a na obchodních ztrátách za posledních 15 měsíců přes 28,5 miliardy dolarů. Banka se následně odhodlala k radikálnímu způsobu ozdravení systémem restrukturalizace a rozdělení na dvě společnosti. Razantní řešení umožnilo použít rozdělení na "dobrou" a "špatnou" banku.

Přečtěte si také

Dobrá aktiva se tak soustředí do univerzální banky Citicorp, zatímco se špatnými aktivy bude "bojovat" při svých obchodních operacích Citi Holdings. Součástí zásadního řešení má být i nekompromisní rozloučení se s managementem, který zjevně dlouhodobě nezvládl situaci.

Citigroup utrpěla ve čtvrtém loňském čtvrtletí ztrátu 8,29 miliardy dolarů kvůli dopadu finanční krize na cenné papíry kryté hypotékami a na nárůst neschopnosti klientů splácet nasmlouvané úvěry, a zakončil tak svůj nehorší rok v historii zklamáním pro investory.

Americká vláda napumpuje do záchrany Citigroup ze svého záchranného balíčku 45 miliard dolarů. V souvislosti s vládní pomocí, která jde z kapes daňových poplatníků, se ve Spojených státech amerických stále hlasitěji ozývá požadavek, aby manažeři v těchto případech nebyli k vyplácení zlatých padáků či jiných odměn oprávněni.