Firma, která má více než 25 zaměstnanců, má ze zákona povinnost zaměstnávat lidi se zdravotním postižením. Pokud to neudělá, musí za každé neobsazené místo pro zdravotně postiženého odvádět 2,5násobek průměrné měsíční mzdy.

Zdravotně postižení zaměstnanci musí tvořit čtyři procenta z celkového počtu lidí ve firmě. Společnosti, které nemají žádné pracovní uplatnění pro handicapované, mohou povinnost vůči státu splnit jinak. A to odebíráním výrobků či služeb od firem, které zaměstnávají více než 50 procent lidí se zdravotním postižením. Často to bývají výrobní družstva či chráněné dílny.

Někdy může služby nebo výrobky dodávat firmě i zdravotně postižený jako osoba samostatně výdělečně činná. Například programátor s postižením nohou, který pracuje ve svém bezbariérovém bytě.

Povinné odvody státu


Pokud firma nemůže nebo nechce zaměstnat handicapovaného a neodebírá ani výrobky či služby těchto lidí, je povinna odvádět poplatky do státního rozpočtu.

Za každé místo, které by tak podnik měl obsadit, ale neudělal to, musí odvést 2,5násobek průměrné měsíční mzdy za rok.

Tedy firma s 25 zaměstnanci má povinnost vytvořit místo pro jednoho zdravotně postiženého. Pokud to neudělá, zaplatí do státního rozpočtu letos nejméně 47 258 korun. Když peníze neodvede, může jí stát uložit pokutu do výše jednoho milionu korun.

Zaměstnává-li firma postižené lidi, může čerpat příspěvek na zřízení takzvaného chráněného místa. Po dobu, kdy postiženého zaměstnává, může využít daňové úlevy. S přijetím zdravotně postiženého do firmy se sníží její daňový základ o 18 tisíc korun, a jestliže zaměstná těžce zdravotně postiženého, bude to 60 tisíc korun, které odečte. Při vytvoření chráněného pracovního místa je dobré požádat úřad práce o finanční příspěvky. "Stojí to nějaké peníze, musíte pracoviště přizpůsobit. Když postižený celý den sedí, musí mít jinou židli než zdravý člověk," říká Jiří Jurečka, ředitel vsetínské firmy Servis Climax.

Jak najít vhodného člověka


Pokud neznáte vhodného handicapovaného člověka ve svém okolí, můžete se poradit v České unii poskytovatelů podporovaného zaměstnávání (www.unie-pz.cz). Pomohou vám najít vhodného uchazeče nebo vytipují vhodnou pracovní pozici.

"Oslovila nás agentura Elim Vsetín, kde se snaží lidem s handicapem pomoci zařadit je mezi ostatní lidi," říká Jiří Jurečka. "Bylo výborné, že nám udělali spolehlivý výběr lidí, kteří mají chuť pracovat a místa si váží," upřesňuje.

Zkušenosti se zaměstnáním zdravotně postižených lidí mají oslovené firmy vesměs dobré. Podle slov Jiřího Jurečky tito lidé obohatí pracovní tým.

Společnost Send předplatné z Prahy zaměstnává k oboustranné spokojenosti postiženou mladou dívku. "Jsme rádi, že můžeme pomoci, pro naši kolegyni je velká výhoda, že se denně setkává se studenty. Velice jí to posunulo dopředu," vysvětluje Václav Volráb z firmy Send předplatné.

"Nepodařilo se nám ale od úřadu práce získat příspěvky na zřízení chráněného místa," doplňuje.

"Agentury nabízejí firmám v případě potřeby i asistenta pro těžce zdravotně postiženého, který pomůže při jeho zaškolení v práci," říká Iva Fryšová z agentury Rytmus.

"Dále poradíme s legislativními otázkami, upozorníme, na co mají firmy nárok," dodává.

Agentury pomohou i s vyřízením žádosti o příspěvky na úřadu práce. "Lidé ve firmách vidí překážky v nepřehledné administrativě," říká Daniel Perdoch ze Vsetínské agentury Elim. Ta se zabývá právě vyhledáváním zdravotně postižených do firem.

"Ale tím by se neměli nechat odradit, od toho jsme tady my," říká.

Kontakty na agentury podporovaného zaměstnávání, které poradí s umístěním postižených lidí, najdou zaměstnavatelé na stránkách www.unie-pz.cz.

Pracovníci úřadů práce by měli firmám pomoci také. "I když podniky mají požadavky na plně výkonné lidi, daří se vytvářet chráněná místa, pokud to jde," říká Stanislav Rudolf ze vsetínského úřadu práce.

"Společnosti by se zaměstnávání handicapovaných lidí neměly obávat. Stejně to mají ze zákona povinné," dodává.


Výhody zaměstnávání zdravotně postižených

Splnění zákonem stanovené povinnosti
Snížení základu daně
Příspěvky z úřadu práce
Podpora pozitivní atmosféry na pracovišti
Vytvoření dobrého jména firmy