Strauss-Kahn_192x128_.jpgStrauss-Kahn tak odpověděl na otázku, zda může MMF radit, jak se dostat z nynější úvěrové krize, jestliže nebyl schopen ji předvídat a preventivně proti ní zasáhnout. Tento týden činitelé MMF přiznali, že se cítili "pokořeni, že fond nebyl schopen vyvolat poplach před krizí, která od loňského srpna otřásá finančními trhy a ohrožuje ekonomický růst ve světě".

 

 

Strauss-Kahn uvedl, že většina evropských zemí přijala opatření, která fond navrhoval v roce 1999 v rámci programu posílení dohledu nad finančním sektorem FSAP. Ten předpokládá, že detailní hodnocení situace finančního sektoru bude provádět zvláštní tým expertů. USA podle šéfa MMF ještě před několika týdny tato doporučení odmítly. "Nemůže nám být přikládána odpovědnost za nedostatek dohledu," řekl Strauss-Kahn.

 

Šéf MMF jinak ocenil kroky centrálních bank USA a eurozóny za nynější krize a uvedl, že si vedly "velmi dobře". Podotkl jen, že trhům by záměry centrálních bank pomohly jasněji pochopit standardizované způsoby intervencí.

 

V pátek se k diskusím o příčinách nynější krize a o možných opatřeních proti ní sejdou finanční činitelé skupiny zemí G7. O tom, jak nejlépe reagovat, budou jednat i se zástupci soukromých bank.