Vydělávali tisíce, do Číny poslali milióny


Jejich firma za tři roky vykázala příjem sedmadvaceti tisíc korun, do Číny ale poslali přes sto sedmdesát miliónů.
I když vše nasvědčuje tomu, že manželský pár pocházející z Číny milióny nevydělal legálně, trestu unikl. Jde o další kauzu, které dokládá, jak je v Česku snadné legalizovat pochybně nabytý majetek - v policejní hantýrce zvaný jako UFO zisky.

Bílý kůň z Vietnamu

Vše začalo tehdy, když během pouhých čtyř měsíců jistý Asiat poslal ze svých účtů v tuzemských bankách na různá konta v Číně celkem 172 373 000 korun.
Detektivové finanční policie jej při poslední operaci zatkli rovnou v bankovním domě. Sice počítali s tím, že mu finanční zločiny budou složitě dokazovat, on je ale zaskočil něčím jiným: prokázal se vietnamským pasem, podle něhož ještě nebyl plnoletý, a tudíž nemohl být trestně stíhán. Během výslechu pak přiznal, že dokument je zfalšovaný, a vyšetřovatelům předložil nové jméno. A novou státní příslušnost. Nepochází prý z Vietnamu, ale z Číny. Jenže čínské úřady muže toho jména neznaly. "Museli jsme nakonec požádat odborníky o stomatologický a antropologický posudek. Závěry obou se shodly v tom, že podezřelý je s velkou pravděpodobností starší osmnácti let," uvádí detektiv, který měl případ na starosti. Vietnamce, respektive Číňana, tak mohl státní žalobce alespoň obžalovat z padělání veřejných listin, kriminalisty z finanční policie ale mnohem více zajímal původ horentní sumy. Zadržený byl totiž nemajetný a bylo zjevné, že pracuje jako "bílý kůň". Policistům se analýzou bankovních operací postupně podařilo najít dalšího podezřelého. Opět Asiata a opět bílého koně. Tentokrát však měli detektivové větší štěstí. Označil jim čínskou podnikatelku, pro kterou peníze na účty ukládal. Když navíc zjistili, že první zatčený ze svého mobilu té samé ženě často telefonoval, kruh se uzavřel.

Analytik: tři způsoby

Podle bezpečnostních analýz je to typické: Asiaté, kteří v Evropě získají majetky z trestné činnosti, velkou část zisku posílají domů.
Nejčastěji vydělávají na padělcích značkového oblečení, angažují se ale rovněž v obchodu s lidmi a drogami. "V souvislosti s obchodní činností se Asijci dopouštějí rozsáhlých daňových podvodů," upozorňuje expert na český organizovaný zločin Miroslav Nožina a popisuje tři nejpoužívanější metody, jak zisky převádí domů. Buď balíky peněz převážejí kurýři, nebo finance tečou takzvaným systémem hawala, který spočívá v síti neoficiálních bankéřů. "Třetím způsobem je zasílání velkých částek - někdy více než miliónu korun denně - ze soukromých účtů do bank ve Vietnamu anebo v Číně," dodává.
Právě to byl způsob, který používal i zmíněný manželský pár. Než si pro ně ale detektivové stačili přijít, zmizeli. Česko narychlo opustili hned poté, co policie zatkla prvního bílého koně. Detektivové nicméně zpětně zjistili, že si manželský pár žil na vysoké noze. Pronajímal si drahý byt, děti posílal do soukromé školy, platil jim pečovatelku... Zkrátka: výdaje neodpovídaly příjmům z jejich velkoobchodu, který oficiálně provozovali. V roce 2001 uvedli v daňovém přiznání, že jejich firma měla příjem deset tisíc korun, v následujícím roce sedmnáct a další sezónu měli obrat dokonce nula nula nic.
Jejich stopu se podařilo později zachytit v Rakousku. Tamní úřady je sice letos v lednu předvolaly k výslechu, oni však nepřišli.
Jenže: i kdyby přišli, nic vážného by jim nehrozilo. Policie by je mohla obvinit a zabavit jim celý majetek jen pokud by se jim podařilo prokázat trestný čin, při němž bohatství nabyli.
O pochybném původu peněz dodali nicméně podezřelí nechtěně jeden důkaz sami: třináct a půl miliónu korun, které se finanční policii z obrovského balíku podařilo zadržet, nikdo nechce. "Bude s nimi po uplynutí zákonné lhůty naloženo jako s věcí opuštěnou a propadnou státu," potvrzuje mluvčí finanční policie Nada Očenášková.


Co jsou UFO zisky?

Policie odhaduje, že v Česku žijí tisíce lidí, kteří disponují nelegálním majetkem. Nevydělali jej, nezdědili, nevyhráli v loterii. Jde až o stovky miliard korun.
Úřady takový majetek ale zabavit nemohou. Podle současných zákonů musí nejprve prokázat, při jakém zločinu lidé milióny získali. A to se ne vždy podaří.
Více článků k tématu na www.ihned.cz