Fakta o fóru v Davosu

Z dějin WEF

Nezávislou mezinárodní organizaci, dávající dohromady nejlepší "mozky" založil v roce 1971 Němec Klaus Schwab. Začala skromně pod názvem "European Management Forum". Přejmenovala se v roce 1987. Letošní fórum je jubilejní čtyřicáté.

Hlavní témata

Profesor Schwab, nyní jednasemdesátiletý, se obává, že krize jich nastolila tolik, že je nelze během pěti dnů zvládnout. Enormní zadlužení států, další podpora ekonomik, či ústup od státních finančních intervencí, regulace finančního byznysu, oteplování klimatu, ale také pomoci Haiti.

Klíčoví účastníci z byznysu

Celkový počet (kolem 2500 hlav) je vyšší než loni. Žen je pouze 15 procent. Ke "štamgastům" patří například Rupert Murdoch (News Copr), Peter Voser (Royal Dutsch Shell) nebo americký finančník George Soros. Nechybí šéfové finančních kolosů jako James Dimon z americké JP Morgan Chase. Přijeli i "neznámí" manažeři, mimo jiné Ivan Glasenberg z firmy Glencore, jenž je největším světovým obchodníkem s komoditami.

Světová elita se po roce opět schází ve švýcarském Davosu, proslulém středisku zimních sportů. Na 2500 vrcholových manažerů, hospodářských "věštců", ale také premiéři a hlavy států budou do neděle přemítat, co se světem ošlehaným finanční krizí a následnou recesí, nejhorší v poválečných dějinách.

Zhruba 2500 účastníků Světového ekonomického fóra (WEF), které bylo včera zahájeno, chrání pět tisíc švýcarských vojáků a stovky policistů. Okolí Kongresového centra, kde fórum jedná, je hermeticky uzavřeno, na přistávacích plochách v okolí se tísní privátní tryskáče.

Nálada je lepší než loni

Když se účastníci Světového fóra sjížděli do Davosu před rokem, mnozí z nich neměli daleko k panice. Jak by ne, když to bylo čtyři měsíce po šokujícím pádu americké investiční banky Lehman Brothers.

I na Davos tehdy dolehly obavy, že svět se zřítí do hospodářské propasti a četné země se budou zmítat v politické bouři.

Nic takového se nestalo, a tak v Davosu je ve srovnání s loňskem znát úleva, shodují se tamní pozorovatelé. Ale o pohodě, jaká tam vládla v předkrizovém období, nelze vůbec hovořit, komentuje britský list Financial Times. Mezinárodní měnový fond sice tento týden výrazně zlepšil svoji předpověď globálního hospodářského růstu na 3,9 procenta, ale hlavní obavy nerozptýlil.

Spočívají v tom, že rýsující se hospodářské zotavení je velice křehké, hlavně ve vyspělých západních zemích. Mučivá nejistota, co bude dál, trvá, což ovlivní i diskusi v Davosu.

Světová ekonomika se totiž zmátořila jedině díky mohutným zásahům vlád a centrálních bank. Ze státních rozpočtů do ekonomik na povzbuzení poptávky přitekly asi dva biliony dolarů. A "léčba" finančního sektoru - kapitálové injekce, převzetí majetkových podílů státem a bankovní záruky - představují více než 11 bilionů dolarů, spočítali experti měnového fondu.

Být u toho se vyplatí

Účast na fóru není žádný laciný špás - v přepočtu 12 500 eur na hlavu (skoro 330 tisíc korun) plus velice drahý hotel. Členy WEF je asi tisícovka firem s povinností hradit roční příspěvek ve výši 30 tisíc eur, informuje server Spiegel Online.

Ale lidem ze světa velkého byznysu se vysoké náklady vyplatí. V Davosu mohou v klidu u krbu či na sjezdovce sjednat obchody s lidmi, za kterými by jinak museli letět přes celou zeměkouli.

Bankéři využijí četná zákulisní jednání, večeře či "humrové party" k tomu, aby přesvědčili politiky, že tvrdší regulace finančního byznysu přinese více škody než užitku.

"Lobbistické tlaky jsou opravdu silné, takže politické odhodlání k tvrdší regulaci bank by se mohlo rozředit," říká Cédric Tille, profesor ekonomie z ženevského Graduate Institute.

Historické okamžiky Davosu

V Davosu se nejen diskutuje a sjednávají obchody. Čas od času se stává "historickým mezníkem" i pro vysokou politiku.

Například v roce 1994 se tam tehdejší izraelský ministr zahraničí Šimon Peres a palestinský předák Jásir Arafát dohodli na návrhu klíčové dohody o pásmu Gazy. V Davosu si poprvé podali ruku prezident JAR Frederik Willem de Klerk a bojovník proti apartheidu Nelson Mandela. A krátce po pádu berlínské zdi tam našli společnou řeč spolkový kancléř Helmut Kohl a předseda východoněmecké vlády Hans Modrow.

Davoské fórum už řadu let provázejí protesty odpůrců globalizace. Světové sociální fórum a organizace Women's Forum také letos organizují akce po celém Švýcarsku. Světové ekonomické fórum přitom označují za "bezduché tlachání".



Víra v Davosu

Šéfové světových firem věří v oživení, bojí se vlád a regulací. Plyne to z průzkumu, který pro Světové ekonomické fórum v Davosu vypracovala společnost PricewaterhouseCoopers. Na snímku šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet v Davosu.

Foto: Reuters