Hned ze začátku týdne se indexy napříč trhy vydaly níže. I když v pondělí byly objemy obchodů podprůměrné, v úterý obchodníků přibylo za pokračujících poklesů s tím, jak z trhu přišlo větší množství zpráv zejména z oblasti makrodat.

Index podnikatelské důvěry měřený institutem IFO v německém Mnichově poprvé za posledních jedenáct měsíců klesl. Na vině byla podle prezidenta institutu IFO silná zima, která v mnoha regionech limitovala nečekaně mnoho aktivit ve stavebnictví. Podle jeho prohlášení byl výpadek v téměř ročním růstu tohoto indikátoru podnikatelské důvěry spíše sezónní a po skončení zimy by měl opět růst. Určitý vliv na tento index mohl mít také pokles sektoru spotřebního zboží v důsledku obav z růstu nezaměstnanosti.

Bez zajímavosti není ani pokles spotřebitelské důvěry v USA, který poprvé po třech měsících nemile překvapil analytiky i investory, s největší pravděpodobností také hlavně v důsledku obav z trhu práce. Následně uveřejněný údaj o počtu nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti ukazuje, že v USA je skutečně pracovní trh i nadále velmi křehký. To má podobně jako v Evropě dopad nejen na spotřebu domácností, ale i na trh s nemovitostmi, což se projevilo i ve středečním horším než očekávaném údaji o prodeji nových domů v USA.

Bernanke uklidnil trhy

Asi jednou z nejočekávanějších událostí tohoto týdne ale bylo vystoupení šéfa FEDu Bernankeho před Kongresem. Po překvapivém zvýšení diskontní sazby minulý týden byli všichni zvědavi, jaký je výhled FEDu v oblasti monetární politiky pro příští období.

Přeci jen diskontní sazbu již nevyužívají banky v USA tak hojně jako před rokem (diskontní úvěry bankám jsou momentálně na úrovni cca 14 miliard USD, což je o více než 100 miliard méně než na konci roku 2008) a její nárůst byl více než co jiného jen součástí normalizace úvěrových programů FEDu. Ale plány na postupné utahování měnové politiky v budoucnu se FED nijak netají a některé její kroky vedou k obavám, že k těmto opatřením přistoupí FED dříve, než na to bude ekonomika připravena.

Objevily se proto obavy o likviditu na trhu (např. plánované zastavení programu pro poskytování pohotovostní likvidity Term Auction Facility neboli TAF) a také o růst hypotečních sazeb (např. kvůli postupnému snižování objemů nákupů dluhopisů krytých hypotékami neboli MBS).

Nicméně Bernanke trhy uklidnil, když ve svém projevu explicitně uvedl, že základní sazbu bude FED i nadále cílovat velmi nízko a to do doby, než bude jisté, že její zvýšení je podpořeno robustním výkonem ekonomiky, který jím zároveň nebude ohrožen.

Nízká inflace i inflační očekávání pro blízkou budoucnost (např. průmyslová výroba je na úrovni roku 2003, tedy 10 % pod vrcholem z roku 2007), stejně jako výše zmíněná negativní makrodata tohoto týdne jakoby jen poskytovala podporu tvrzení Bernankeho o plánech ponechat sazbu dole po delší období. Tyto zprávy pochopitelně kvitovali investoři v povděkem a v polovině týdne jsme mohli být svědky opětovného růstu trhů.

Řecký Damoklův meč

Zajímavou skutečností je, že současná „politika“ FEDu je zaměřena na bezprecedentní podporu likvidity na trzích což vede k podpoře růstu ekonomiky a to vnímají investoři pozitivně, ale v okamžiku, kdy toto směřování FED opustí, bude to indikovat jeho silnou důvěru v oživení ekonomiky. Obě varianty by tedy měly znamenat spíše pozitivní signál.

Nicméně již ve čtvrtek zasáhlo trhy po určité odmlce Řecko. Neustálá nervozita kolem stále nedořešené situaci v této středomořské zemi byla posílena prohlášením ratingové agentury Moody’s o dalším možném snížení ratingu jen den po obdobném prohlášení ze strany další agentury S&P.

Problémy by to neznamenalo jen kvůli samotnému prodražení státního dluhu díky růstu výnosů na řeckých dluhopisech. Další snižování ratingu Řecku by mu mohlo odříznout přístup k penězům od Evropské Centrální Banky, pro kterou by se řecký dluh mohl stát natolik rizikovým, že jej nebude ochotna akceptovat jako zástavu. Klesaly jak akcie, tak i komodity, pod silný tlak se dostalo pochopitelně Euro.

Makrodata z USA ve čtvrtek odpoledne náladě na trzích také příliš nepřidalo – již zmiňovaná data o nezaměstnanosti nedosáhla očekávání analytiků, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby překvapily také negativně.

Až na úplném konci týdne se trhy rozhodly zabojovat, když v pátek dopoledne rostly evropské indexy o procento díky bankám a těžařům, které táhly rostoucí ceny kovů. Zraky investorů jako by se v závěru týdne upřely k výsledkům firem. Přeci jen výsledková sezóna probíhá poměrně dobře. Přes 70 % firem z indexu S&P500 zatím pozitivně překvapilo.

V Evropě jsme v průběhu tohoto týdne byli svědky neúspěchů (např. horší výsledky Merck či Commerzbank) i úspěchů (např. lepší výsledky Heinekenu, Fresenius Medical Care, Rhodia). Nicméně otevření amerických trhů bylo v pátek hodně rozpačité když lepší HDP čtvrtého kvartálu 2009 stálo proti vyšší než očekávané ztrátě AIG.

Týden na trzích nicméně zakončil ve smířlivém duchu. Evropské trhy nakonec zakončily výše, když německý DAX si připsal solidních 1,2% a celoevropský DJ EuroStoxx 50 poskočil o 1,64%. Americké obchodování bylo poznamenáno další sněhovou bouří, která zasáhla i oblast Wall Streetu, proto objemy byly nízké jako před prodlouženým víkendem. Na starém kontinentě byly hlavními tahouny bankovní tituly s vyjímkou britské skupiny Lloyds, jejíž akcie spadly o 4,4% po špatných výsledcích za minulý rok. Akcie těžařských firem, např. BHP Billiton a Rio Tinto, posilovaly díky rostoucím cenám kovů. Americkým akciím, hlavně exportních firem, pomohl oslabující dolar.

V příštím týdnu nás čeká zasedání ECB (očekáváné ponechání sazeb na 1 %) a pokračování výsledkové sezóny, teď už hlavně v Evropě.