Akcie i ceny komodit šplhaly v úvodu týdne výše. Hledání řešení problému řeckých veřejných financí ustoupilo na chvíli do pozadí a investoři se alespoň zdánlivě věnovali opět ekonomickým datům.

Burzy se také dočkaly velké akviziční transakce. Největší britská pojišťovna Prudential oznámila dohodu o koupi asijské divize americké AIG v hodnotě převyšující 35 miliard dolarů. Zatímco akcie Prudential reagovaly těžkým propadem o 12%, akcie AIG si připsaly solidní 4%.

Investorský apetit přikrmovaly solidní firemní zprávy, potěšily např. výsledky společnost Vivendi, zvýšení odhadu tržeb od americké firmy SanDisk nebo oznámení Qualcommu o plánu zpětného odkupu akcií a navýšení kvartální dividendy.

Současná situace na trzích však nedává prostor k výraznějšímu rozletu. Zejména během amerických seancí je patrné vybírání zisků poté, co se široký akciový index S&P5OO i technologický Nasdaq přehouply do kladných hodnot za letošní rok.

Oči upřené na Řecko

Uprostřed týdne se pozornost soustředidla opět na „řecký deficit“. Řecký ministr Papandreou oznámil balíček úsporných fiskálních opatření, které by měly znamenat snížení rozpočtového deficitu o 4,8 mld. eur. Mělo by jít jak o vyšší daně, tak o výdajové škrty.

Evropské trhy reagovaly na řecký úsporný balíček vcelku pozitivně. Americké a asijské burzy přijaly dlouho očekávaný plán poměrně vlažně. Žádné překvapení nepřinesla ani Béžová kniha Fedu. Ta naznačila mírné zlepšení ekonomické aktivity i spotřebitelských výdajů ve většině federálních distriktů. Prezident Obama se vrátil k prosazování reformy zdravotnictví a rovněž oživil záměry na větší regulaci bankovního sektoru.

Ve čtvrtek se konala měnová zasedání Evropské centrální banky a Bank of England. Obě měnové autority ponechaly základní úrokové sazby beze změny, jak trh očekával.

Proběhla také dlouho očekávaná emise řeckých 10-letých dluhopisů, která nakonec přitáhla relativně silnou poptávku. Bude však důležité sledovat jak se bude vyvíjet jejich cena na sekundárním trhu. Lednová emise se se brzy po uvedení dostala na sekundárním trhu pod tlak.

Euro na houpačce

Euro korigovalo svá minima proti dolaru z předchozího týdne. Opatření řecké vlády k snížení rozpočtového deficitu euro měnu podpořilo. Pokles řeckých CDS (náklady na pojištění proti úvěrovému selhání Řecka) nebo často sledovaného spreadu mezi německými a řeckými státními dluhopisy naznačoval, že trh oceňuje řeckou snah o úspory.

Nicméně motto „prodávej na vzestupu“ výraznější posílení eura vůči dolaru limitovalo. Ekonomická data nehrají momentálně pro pohyb kurzu eur/usd příliš důležitou roli, pozadí pohybu měnového párů dominuje situace Řecka. Trh upírá svou pozornost na páteční schůzku německé kancléřky Merkelové a řeckého premiéra Papandreoua v Berlíne.

Známkou zvýšeného optimismu na trzích bylo snížení některých klíčových indikátorů kreditního rizika. TED spread, rozdíl mezi sazbou na 3-měsíčních pokladničních poukázkách a 3-měsíční mezibankovní sazbou Libor, klesl na dlouhodobé minimum 11 bps.

Komodity zpevnily

Ropa se těšila poptávce ze strany zejména spekulativních investorů a cena kontraktu WTI se vydala opět prolomit hranici 80 dolarů za barel a dočasně překonala i hranici 81 dolarů.

Zlato vstoupilo do úvodu týdne na úrovni 1120 dolarů za unci. Indická vláda zvedla dovozní daň na zlato, stříbro i platinu. Tento krok by mohl brzdit oživení indického dovozu zlata v tomto roce.

Mezitím finanční institut China's Development Research Centre, expertní komise čínského Kabinetu, oznámil, že Čína je v zásadě potenciálním kupcem zlata MMF, jelikož nákupy zlata by mohly posloužit k diverzifikaci státních devizových rezerv a jsou součástí dlouhodobé strategie Číny. Toto prohlášení by mohlo propůjčit obecnou podporu ceně zlata.

Cena zlata se na chvíli dostala až na 1145 dolarů, nejvyšší cenu od půlky ledna. Cena mědi prudce vyskočila na 6-týdenní maximum v důsledku obav, že zemětřesení v Chile krátkodobě omezí produkci tohoto kovu.