Státní dluh Česka
(v mld. Kč)
Jak se bude vyvíjet státní dluh k HDP
(v procentech)

Ministerstvo financí zveřejnilo údaje o státním dluhu za první čtvrtletí letošního roku. Za 1. čtvrtletí letošního roku se dluh prohloubil o 38,6 miliardy korun, na celkových 1,217 bilionu korun. Na každého Čecha tak nyní připadá dluh více než 118 tisíc korun. Ke konci roku 2009 státní dluh činil 1,178 bilionu korun a během roku se zvýšil o více než 178 miliard korun.

V přepočtu dluhu na počet nejlevnějších vozů Škoda Fabia, které se prodávají za necelých 200 tisíc korun (199 900 Kč), vychází výše státního dluhu na 6,1 milionu vozů.

V oblasti zahraničního financování došlo v prvním čtvrtletí k čerpání třech tranší půjček od Evropské investiční banky (EIB) v celkové výši 2,4 miliardy korun. V oblasti domácí emisní činnosti došlo v prvním čtvrtletí k hrubé emisi středně a dlouhodobých dluhopisů v nominální hodnotě 40,2 miliardy korun.

"Na trhu je vše o důvěře kupovat naše dluhopisy, kterou rychlým nárůstem dluhu podrážíme... Řekněte mi, kdy s námi investoři ztratí trpělivost a já řeknu, kdy se bude podávat řecký salát nebo maďarský guláš. Musíme s tím něco dělat, jinak si koledujeme...," uvedl k dluhu analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Příznivá situace

Česko se chystá využít současné příznivé situace na trzích, kdy výnosy z dluhopisů, jež bude muset stát splácet, jsou na nízké úrovni. Navíc zájem investorů o dluhopisy rozvíjejích ekonomik je v současnosti vysoký. Potvrzuje to i středeční emise Ministerstva financí, kdy nabídlo investorům 3leté státní dluhopisy s kuponem 2,80 procenta. Aukce se těšila poměrně velkému zájmu investorů a ministerstvo nakonec prodalo obligace v objemu 5,22 miliardy korun za průměrný výnos 2,41 procenta.

Investoři považují české dluhopisy za osmé nejbezpečnější na světě. A to se odráží v tom, že vláda si může najednou půjčovat relativně levně.

Výhodné situace využívají vlády i firmy z méně vyspělé části světa, které si letos půjčují peníze na trhu v rekordním množství. Využívají totiž současné možnosti nabízet nízké výnosy na své dluhopisy všech typů. Nabízený výnos se rovná úroku, který bude emitent dluhopisu platit investorům.

Rozvojové státy a jejich firmy stihly v prvním čtvrtletí letošního roku emitovat dluhopisy v celkové hodnotě 157 miliard dolarů (téměř tři biliony korun), což je vůbec nejvíce od roku 1999, kdy agentura Bloomberg začala tato data publikovat.

Za kolik si půjčují

Za jaký úrok si půjčují (výnos desetiletých dluhopisů v domácí měně)

 

Německo     3,09%

Slovensko      3,96%

Česko      3,98%

Polsko     5,76%

Řecko      6,52%

Rusko      7,47%

Půjčují si všichni

Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.

Letos si chce ministerstvo financí půjčit 280 miliard korun, v roce 2011 téměř 306 miliard a v roce 2012 téměř 313 miliard korun. Vyplývá to ze strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2010.Z letošních 280 miliardby ministerstvo chtělo získat zhruba polovinu na zahraničních trzích.

"Připravujeme emisi dluhopisů za jednu miliardu eur. Připravujeme se teď pro případ, že se zlepší situace na trhu eurobondů," potvrdil začátkem dubna ministr financí Eduard Janota.