cnb-banka-192-128.jpgVláda se dohodla s Českou národní bankou (ČNB) na opatřeních, které mají omezit posilování kurzu koruny. Server iHNed.cz o tom informovala mluvčí ČNB Pavlína Bolfová a na tiskové konferenci po jednání vlády to potvrdil ministr financí Miroslav Kalousek.

Podle Kalouska jde o soubor opatření, které v maximální možné míře jsou k dispozici proti trendu posilování koruny. Podle Kalouska jde o opatření, která vedou k tomu, že devizové operace veřejného sektoru budou probíhat mimo devizový trh.

"Jde o dva předpokládané, poměrně velké, balíky peněz. Jednak jsou to prostředky z Evropské unie, které Česká národní banka bude operovat mimo devizový trh a v případě konverze bude provádět na vrub svých devizových rezerv. Pak jsou to privatizační příjmy, kde jsme se jednoznačně dohodli, že tyto prostředky nebudou konvertovány, budou uloženy na devizovém účtu ČNB. Rozhodne-li se ministerstvo financí emitovat dluhopisy v cizí měně, například emisi eurobondů, tak je zajistíme proti kurzovému riziku tak, aby neměly dopady do kurzového vývoje," řekl novinářům po jednání vlády Kalousek.

 


 


Kalousek rovněž připomněl to, co řekl již před měsícem v senátu při diskusi o rozpočtovém určení daní, že je pod tlakem některých investorů z veřejného sektoru, aby zajistil kurzová rizika pro prostředky ze strukturálních fondů EU.

Čtěte více

    

    

Plný text dohody mezi vládou a ČNB

 

 

Kalousek: O kurzová rizika se musíme podělit

"Znovu, a velmi důrazně, opakuji, že to neudělám. Zajištění těchto kurzových rizik by znamenalo posílení koruny. Pokládám spolu s vládou za naprosto vyloučené, aby byla veškerá kurzová rizika přenesena na exportéry, aby si veřejný sektor jakoby umyl ruce, své prostředky si zajistil a přenesl veškeré negativní dopady z posilování koruny na české exportéry," upozornil Kalousek.

O kurzová rizika se podle něj musí poctivě podělit jak veřejný sektor, tak i čeští exportéři. "To je konec konců smyslem celé této dohody," zdůraznil Kalousek.

Pokud jde o předpokládaný příliv finančních prostředků z EU, nechtěl Kalousek na toto téma příliš hovořit. "Ty částky jsou v rozpočtovaném předpokladu čerpání v miliardách. Není v moci ministerstva financí ovlivnit rychlost čerpání jednotlivých operačních programů. Půvab naší dohody s ČNB spočívá v tom, že budou konvertovány mimo devizový trh. A bude-li to ČNB dělat na vrub svých devizových rezerv a nikoli konverzí, tak je to samozřejmě bez vlivu na kurzový vývoj," vysvětlil Kalousek.

Úspěšná privatizace a kurz koruny

V případě úspěšné realizace některých privatizačních titulů, například privatizace Letiště Praha, jde o obrovskou sumu, jejíž konverze by podle Kalouska významně ovlivnila kurz.

"Je zde jasná dohoda, že tyto prostředky nebudou převáděny. Budou uloženy na devizovém účtu České národní banky, nebo budou v cizích měnách rezervovány pro důchodovou reformu. To jsou dvě jejich možnosti," dodal Kalousek.

Česká měna po zveřejnění neoficiálních informací o schválení dohody oslabila před 11. hodinou o téměř dvacet haléřů až na 25,22 Kč/EUR. Krátce po poledni ale obrátila a obchoduje se na úrovni kolem 25,14 CZK/EUR.