zlato-ropa-192.jpgCeny ropy vyskočily v pátek v Evropě výstupem na nové rekordy nad 142 dolarů za barel. Navázaly tak na čtvrteční nárůst, kdy překonaly hranici 140 dolarů v reakci na vyjádření činitele ropného kartelu OPEC a pokles dolaru.

Cena americké lehké ropy stoupla kolem 13.30 SELČ až na 142,26 dolaru za barel a poté se usadila těsně pod 142 dolary s denním přírůstkem více než dvou dolarů. Severomořská ropa Brent se vyšplhala až na rekordních 142,13 USD.

Ceny ropy táhnou vzhůru pády na akciových trzích. Trend poklesu akciových trhů, který vyvrcholil čtvrtečním tříprocentním propadem v USA, odhání investory od akcií a láká je do komodit, tedy zejména k ropě.

Prohlobení potíží s inflací

Takto drahá ropa podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka jen prohlubuje problémy s inflací po celém světě.

"Nahrává tak obavám ze stagflace, protože drahá ropa na jedné straně zvyšuje inflaci, na straně druhé zbrzdí většinu světových ekonomik," uvedl pro server iHned.cz Marek.

 

Přečtěte si také

 

Podle Marka je to tedy zátěž pro Spojené státy americké, eurozónu, ale i pro střední a východní Evropu, a to včetně České republiky.

Komentář prezidenta OPEC

Ve čtvrtek ropa překonala 140 dolarů. K růstu ceny přispěl svým komentářem prezident kartelu OPEC Šakíb Chalíl, který řekl, že cena ropy se v létě může vyšplhat na 150 až 170 dolarů za barel.

Hlavním důvodem k růstu cen ropy byly i zprávy, že se Libye chystá omezit těžbu ropy. Napomohla k tomu však i rostoucí přesvědčení, že americká centrální banka (Fed) pravděpodobně nezvýší úrokové sazby až do konce letošního roku, což má negativní dopady na kurz dolaru.

Americký dolar a ceny ropy jsou spolu velmi úzce svázané. Ropa je totiž typická dolarová komodita, takže s každým poklesem dolaru se to většinou odrazí i na cenách ropy, které kvůli tomu následně rostou. Slabý dolar je totiž považován za hlavní faktor v současném zdražování ropy.