ropa - Saúdská ArábieSvětové ceny ropy pokračují v propadu i ve středu a jsou na svých nejnižších hodnotách za posledních 20 měsíců. Cena za barel americké lehké ropy spadla ve středu pod 58 dolarů.

Hlavním důvodem je očekávání slabší poptávky, cenám ropy nepomohlo k růstu ani snížení produkce Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Podle analytiků je na světových ropných trzích nálada taková, že by to mohlo vést až k poklesu ceny ropy k 50 dolarům za barel. Barel americké ropy West Texas Intermediate (WTI) se ve středu dopoledne prodával zhruba za 58,20 dolaru, oproti úterý tak cena klesla o další dvě procenta. Cena za barel severomořské ropy Brent se ve středu odpoledne dostala pod 54 dolarů. Je tak na své nejnižší úrovni od ledna loňského roku.

Přečtěte si také

Podle IEA se musí zvýšit kapacity

Podle aktuální zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) s názvem World Energy Outlook se musí do roku 2015 zvýšit kapacity o dalších zhruba 30 milionů barelů denně. Pokud se nezvýší investice do rozvoje nových polí, do roku 2015 by mohla podle IEA přijít situace, že zásobování ropou začne váznout. IEA odhaduje, že by ceny ropy mohly vzrůst do roku 2030 nad nominální hladinu 200 dolarů barel.

K zajištění odpovídajících dodávek ropy je nutné, aby se v příštích 20 letech do rozvoje polí investovalo více než 26 bilionů dolarů (zhruba 517 bilionů korun). Oproti minulé komplexní zprávě, kterou agentura vydala před rokem, se odhadovaná výše těchto investic zvýšila o více než čtyři biliony dolarů.

Snížení produkce nezabralo

Ropný kartel OPEC od 1. listopadu snížil vývoz ropy o 1,5 milionu barelů denně. OPEC do té doby dodával na trh zhruba 29 milionů barelů ropy denně a celosvětovou spotřebu tak pokrývá asi z jedné třetiny. OPEC tak chce bojovat proti prudkým poklesům cen ropy. Ty totiž žene dolů nejen prudce posilující dolar a přezásobení ropou ve Spojených státech amerických, ale také obavy z recese a nižší poptávky po ropě.

Cena americké ropy WTI se 11. července vyšplhala dokonce nad 147 dolarů, od té doby už ale klesla asi o 60 procent. Na její pokles má největší vliv hospodářský útlum ve světě a obavy, že se globální ekonomika ocitne v recesi. Ta by způsobila pokles poptávky po komoditách, včetně ropy.