Vývoj akciových indexů od 9. března 2009, kdy bylo dosaženo dna

Index PFTS

284% - Ukrajina

Index BUX

124% - Maďarsko

Index PX

83 % - Česko

Index S&P 500

69 % - USA

Na hlavních akciových trzích byl včera až podezřelý klid. Světové burzy se nevydaly ani jedním směrem - jako by hledaly cestu, po které se vydat. A dalo by se říci, že na to tak trochu mají právo, v posledních 12 měsících totiž zažily "nejdivočejší" jízdu vzhůru od 30. let minulého století.

Před rokem (9. března 2009) si po masivních výprodejích americké akcie sáhly na samé dno, tedy přesněji na více než dvanáctileté minimum. Od té doby si však index pětistovky akcií největších amerických firem S&P 500 připsal 69 procent.

Světlo z východu Evropy

Nejvýrazněji se však ode dna odrazily burzy ve východní Evropě a střední Asii. Nejvíce ze všech pak rostla ukrajinská burza - hodnota tamních akcií vzrostla téměř na čtyřnásobek. A na více než dvojnásobek vystoupaly i burzy v Kazachstánu, Rumunsku, Rusku, Estonsku a Maďarsku. Tato šestice se umístila v desítce nejrychleji rostoucích burz na světě. Pro srovnání - pražské akcie stouply za poslední rok o 83 procent.

"Panika investorů během krize vedla k prudšímu propadu akcií na rozvíjejících se trzích. A burzy, které ztratily nejvíc, rostly díky oživení nejrychleji," vysvětluje Shane Oliver, investiční stratég společnosti AMP Capital. Ukrajinské, ale také maďarské akcie podpořila také pomoc MMF, jenž obě země zachraňoval. Například Ukrajina dostala 16,4 miliardy dolarů na splátky dluhopisů.

"Na těchto trzích budou ještě slušné zisky. Je ale třeba si mnohem více vybírat mezi jednotlivými akciemi," říká Mike Turner, jenž ve společnosti Aberdeen Asset Management dohlíží na správu více než 230 miliard dolarů. Investoři by měli vybírat hlavně firmy, které jsou nějak spjaty s nástupem oživení produkce v ekonomice, tedy firmy zabývající se těžbou nebo průmyslovou výrobou.

Prodělat se skoro nedalo

To ostatně platí i pro vyspělé trhy, na výběru toho správného akciového titulu bude záležet více než během posledních 12 měsíců. Od loňského března se například investice do amerických akcií takřka nedala pokazit. Z pětistovky firem, jejichž akcie jsou zahrnuty v indexu S&P 500, oslabilo jenom 10. Nejvíce ztratily akcie telekomunikační firmy MetroPCS Communications, a to 55 %. Slušné zisky se během uplynulého roku nesoustředily na jeden obor. Nejčastěji ale stoupaly akcie bank a finančních firem, technologické či mediální akcie, anebo další poskytovatelé služeb. Například akcie pojišťovny Genworth Financial si připsaly neuvěřitelných 1688 %.

 

 

Rychlé vzestupy byly k vidění i na pražském parketu. Kdo měl pevné nervy a loni v lednu nakoupil za 100 tisíc akcie mediální skupiny CME, dostal by dnes při jejich prodeji půl milionu. Na více než trojnásobek stouply i akcie Erste Bank a těžební firmy NWR. Mezi 13 tituly na pražské burze není jediný, který by za posledních 12 měsíců ztratil.

Analytici se vesměs shodují, že ty největší vzestupy jsou minulostí. Akcie by si však měly i letos udržet velmi mírný růst. Bude záležet na tom, jak rychle bude postupovat oživení ekonomiky a jakým způsobem se Evropa vypořádá s řeckými problémy.