Akcie problémy sužované developerské společnosti Orco Property, s nimiž se ve čtvrtek na pražské burze neobchodovalo, v úvodu páteční seance letěly strmým pádem dolů, když zahájily propadem o téměř 43 procent. Podobně špatně zahájily páteční obchodování akcie Orca i v Budapešti, kde po jejich poklesu o více než 33 procent s nimi tamní burza pozastavila obchodování, to nakonec po 10. hodině udělala i pražská burza.

Ta nakonec páteční seanci uzavřela poklesem o 2,84 procenta a hodnota jejího indexu PX tak uzavřela týden na 787,7 bodu. Cena akcií Orca ráno klesla na pražské burze až těsně nad hranici 90 korun za akcii, ve středu přitom zakončily den na hodnotě 157,05 koruny za akcii. V 10:16 hodin bylo obchodování s akciemi Orca v Praze opět obnoveno a poté už se nepropadaly tak výrazně. Nakonec zakončily týden poklesem o 22,48 procenta na hodnotě 121,75 koruny za akcii.

 SPAD ONLINE  (27.03.2009 16:45) 
 Název
 
Akt. cena
[Kč]
Změna
[%]
Objem
[tis. Kč]
 
 ORCO121.75-22.47734200 

Experty očekávaný scénář se tak naplnil. Makléři odhadovali už ve čtvrtek, že obchodování s akciemi Orca bude pro firmu velmi nepříznivé a že se dají očekávat pády jeho akcií na akciových trzích až o desítky procent. Například na pařížském trhu Euronext se s akciemi Orca neobchodovalo už od pondělí 16. března, kde v pátek bylo obchodování také obnoveno. Obchodník s cennými papíry Wood & Company doporučil investorům akcie Orca "prodávat" s cílovou cenou jedno euro (zhruba 27,20 koruny) za akcii.

Soudní ochrana ve Francii

Orco uvedlo, že se potýká s problémy při plánovaném odprodeji majetku, a to v důsledku situace na realitních trzích. Potíže ale pociťuje i při splácení půjček, které mají některé součásti skupiny. Orco mělo oznámit hospodářské výsledky za loňský rok začátkem minulého týdne. Kvůli neklidné situaci na realitních trzích a obtížnému přístupu k úvěrům však firma odložila oznámení výsledků až na 31. března. Analytici očekávají ztrátu zhruba mezi 100 až 115 miliony eur.

Soud v Paříži vyhověl žádosti Orco Property Group a ve čtvrtek ji potvrdil soudní ochranu před věřiteli (Procédure de Sauvegarde), aby firma měla více času na provedení strategické, provozní a finanční restrukturalizace. Podle dostupných informací by mělo jít o soudní ochranu zhruba na šest měsíců.

Ochrana před věřiteli se však podle Michala Hrnčíře z realitního týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark vztahuje pouze na mateřskou společnost, nikoli například na její české dcery. "Zde by muselo být vyhlášeno moratorium podle českého insolvečního zákona. K ničemu takovému zatím nedošlo. Obvykle platí, že v takovém režimu firma nemá provádět jakékoli mimořádné, nestandardní kroky, ale má naopak poslední prostor pro nalezení řešení," uvedl pro server iHNed.cz Hrnčíř.